Posiadanie samochodu osobowego wiąże się z konieczność dokonywania corocznego przeglądu, który wiązać się może z wykryciem wadliwych podzespołów auta. Ponadto nagłe usterki bądź stała eksploatacja również zmuszają do wymiany zepsutych części w pojeździe. Rozwiązaniem w tej sytuacji są tzw. zamienniki, których rynek w przeciągu ostatnich kilku lat znacznie się rozrósł, oferując szeroki wachlarz produktów klientom. Dlaczego zamienniki to ciekawa alternatywa dla ich oryginalnych odpowiedników?

Dobra jakość w niskiej cenie

Niewątpliwą zaletą zamienników do samochodów osobowych jest ich znacznie niższa cena. Stanowić może ona nawet 50% kwoty oryginalnego odpowiednika, co wielu kierowców skłania do jej zakupu. Ponad to zamienniki nie zawsze odbiegają poziomem wykonania w znaczny sposób od części oryginalnych, tworząc tym samym perfekcyjne połączenie jakości i ceny. Szczególnie widoczne jest to w markowych zamiennikach, które wykonywane są na tych samych liniach produkcyjnych, co podzespoły fabryczne. Podwójną produkcję na rynku europejskim prowadzą marki takie jak:

 • Valeo
 • LUK
 • Bosch
 • SKF
 • TRW
 • Febi

Obiektywna ocena zamienników

W przypadku podjęcia decyzji o zakupie części zamiennej do samochodu osobowego, należy z większą dokładnością przyglądać się wszelkim ofertom sprzedawców. W pierwszej kolejności należy ocenić jakość danego zamiennika, co w razie wątpliwości może wiązać się z prośbą o przesłanie dodatkowych zdjęć.

A może wybrać części używane?

Na rynku istnieje obecnie co najmniej kilka marek zamienników, których jakość nie obiega od oryginalnych odpowiedników. Są to m.in. poszczególne elementy karoserii, takie jak:

 • klapy
 • zderzaki
 • drzwi
 • maski
 • błotniki

Możemy również podjąć decyzję o zakupie zamiast zamienników – części używanych. W takim przypadku należy natomiast mieć na względzie przepisy obowiązujące w Polsce od roku 2005, zawierające pełną listę części używanych, których użycie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Ochrona środowiska naturalnego

Jednym z aspektów przemawiających za zakupem części używanych jest troska o środowisko naturalne. Produkcja nowych podzespołów i zamienników wykorzystuje ogromne ilości zasobów naturalnych, stanowiąc tym samym obciążenie dla całej planety. Dzięki ponownemu wykorzystaniu części samochodowych w duchu zero waste, bezpośrednio przyczyniamy się do odciążenia środowiska naturalnego. Z tego względu warto zdecydować się na zakup części używanych, szczególnie w przypadku gdy nie są one mocno zużyte.

Podsumowanie

Zakup podzespołów samochodowych jest czynnością, którą należy dokonywać z pełną rozwagą, biorąc pod uwagę wszystkie opisane aspekty. W serwisie internetowym Pokato.pl, po wpisaniu frazy „motoryzacja części„, dostępny jest cały szereg wysokiej jakości zamienników i części używanych oferowanych przez użytkowników serwisu, na które warto się zdecydować w przypadku konieczności wymiany jakiejś części w naszym samochodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj