Wynajem pracowników to usługa, którą świadczą profesjonalne agencje pracy. Zatrudniają one pracowników u siebie i wynajmują ich firmie zewnętrznej, która zostaje klientem. Rozliczenie dokonywane jest na zasadach B2B, przy czym obowiązki pracodawcy pełni agencja pracy. Pozostaje pytanie, czy wynajem pracowników jest dziś opłacalny?

Wynająć czy zatrudnić?

Pracodawcy, którzy potrzebują rąk do pracy, mają dwa rozwiązania – albo zatrudniają pracowników w swojej firmie, albo decydują się na ich wynajem. Pierwsze rozwiązanie zwykle jest nieco tańsze, jednak niesie za sobą konieczność pełnienia obowiązków pracodawcy. Należy więc pracownikowi udzielić urlopu, wypłacić odprawę czy rozwiązywać spory, które powstaną pomiędzy innymi zatrudnionymi. Leasing pracowniczy wydaje się być o tyle lepszym rozwiązaniem, że pracodawcą nie jest przedsiębiorca, a agencja pracy. To ona przejmuje na siebie wszelkie obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy oraz innych ustaw. Choć leasing pracowniczy często jest nieco droższy, niż zatrudnianie pracowników, daje możliwość elastycznego dopasowywania harmonogramów czy ilości osób, jakie w danym czasie będą potrzebne do pracy.

W jakich branżach sprawdza się leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy, co do zasady, można zastosować w wielu przypadkach. Najczęściej jednak decydują się na niego pracodawcy, którzy poszukują pracowników w branży produkcyjnej, budowlanej czy handlowej. To właśnie tam zapotrzebowanie na pracowników jest wręcz ogromne, natomiast rąk do pracy brakuje. Leasing pracowniczy może więc być sposobem na pozyskanie zmotywowanego, wykwalifikowanego pracownika, nie wchodząc z nim bezpośrednio w stosunek pracy. Nie jest tajemnicą, że obecnie leasing pracowników cieszy się dużą popularnością wśród osób zza wschodniej granicy – z Mołdawii, Ukrainy czy Białorusi. Wszystko dlatego, że doświadczone agencje pracy nie tylko zatrudniają ich na umowę, ale również pomagają w zalegalizowaniu pobytu, znalezieniu mieszkania czy nauce języka polskiego.

Jak skorzystać z usługi leasingu pracowniczego?

Leasing pracowniczy przebiega na zasadach B2B, zatem przedsiębiorca, który chce z niego skorzystać, powinien zgłosić się do wybranej agencji pracy. Ta przedstawi mu ofertę, w której podana zostanie między innymi cena usługi oraz warunki współpracy. Co istotne, nie wszystkie agencje zatrudniają pracowników z każdej branży – wiele z nich specjalizuje się głównie w zatrudnianiu niewykwalifikowanych pracowników fizycznych. Jeśli więc poszukujemy doświadczonych pracowników umysłowych, to leasing prawdopodobnie nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Więcej informacji na stronie firmy https://work-in.com.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj