Bolesławiec to nieduże miasto w województwie dolnośląskim, którego początki sięgają X wieku. Miejscowość najbardziej znana jest z ceramiki – tradycja jej wyrobu w tym miejscu sięga setek lat i trwa do dnia dzisiejszego. Przeczytaj, jakie zabytki Bolesławca warto zobaczyć i jak spędzić czas podczas pobytu w tym mieście. Niezależnie od tego, jak lubisz spędzać wolne chwile, warto odwiedzić Bolesławiec. Atrakcje dla dzieci dostępne w tej miejscowości sprawią, że z pewnością nie będziecie się tutaj nudzić również podczas rodzinnego wyjazdu!

Zabytki Bolesławca dla miłośników historii i architektury

Zdecydowanie zwiedzanie tego miasta powinno się rozpocząć od rynku, który doskonale oddaje charakter miasta. Zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych rynków na Dolnym Śląsku. W centralnym punkcie znajduje się zbudowany w XVI wieku ratusz z wysoką wieżą, otoczony przez cztery ściany kolorowych kamienic. Dzięki barokowym zdobieniom budynków i bogatej kolorystyce jest to miejsce niemal bajkowe.

Warto zobaczyć także Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. To prawdziwa architektoniczna perełka pochodząca z XV wieku, z bogato zdobionymi ołtarzami bocznymi oraz wyrzeźbionym przez Jerzego Webera ołtarzem głównym. Wnętrza kościoła dekorują piękne, barokowe rzeźby świętych oraz liczne obrazy. Inne zabytki Bolesławca warte uwagi to obronne mury otaczające miasto – do dzisiaj przetrwały jedynie ich fragmenty oraz baszta. Na tej budowli piętno odcisnęła burzliwa historia oraz toczące się wojny.

W Bolesławcu możesz zobaczyć również najdłuższy w Polsce wiadukt kolejowy, zbudowany w XIX wieku z lokalnie wydobywanego piaskowca. Znajduje się on nad rzeką Bóbr i mierzy aż 490 metrów. Koniecznie należy odwiedzić także Muzeum Ceramiki. To miejsce, w którym możesz podziwiać bogate zbiory wyrobów ceramicznych nie tylko wykonanych w Bolesławcu, ale również eksponaty pochodzące z innych miejsc świata. Zapoznasz się tutaj również z historią miasta.

Jakie atrakcje dla dzieci oferuje Bolesławiec?

Jeśli szukasz miejsca, w którym można aktywnie i ciekawie spędzić czas z dziećmi, warto wybrać Bolesławiec. Atrakcje dla dzieci sprawią, że najmłodsi będą świetnie się bawić podczas wizyty w tym mieście. Możecie odwiedzić jeden z parków rozrywki i placów zabaw, aquapark lub termy. Ciekawą atrakcją są również corocznie organizowane festyny pod nazwą Święto Ceramiki. 

Gdzie zatrzymać się w Bolesławcu?

Jeśli chcesz poznać zabytki Bolesławca, warto wybrać miejsce zlokalizowane blisko centrum, takie jak Hotel Garden. Nieduża odległość od starówki sprawia, że w najważniejsze miejsca dotrzesz nawet spacerem, a jednocześnie dzięki umiejscowieniu na uboczu możesz cieszyć się ciszą i spokojem oraz napawać pięknem przyrody w okolicy obiektu. Jeśli jesteś miłośnikiem zabytków i aktywnego spędzania wolnego czasu, warto odwiedzić Bolesławiec. Atrakcje dla dzieci, jakie oferuje to miasto, sprawią, że również Twoje pociechy będą zadowolone z pobytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj