Każdy z nas dąży do jak najniższej ceny ubezpieczenia OC. Opisując mechanizm naliczania wysokości składek przez towarzystwo ubezpieczeniowe często odnosimy się do zniżek. Należy pamiętać, że oprócz nich występują także zwyżki, czyli okoliczności, które wpływają na podniesienie składki. Oto najważniejsze spośród nich. Za OC zapłacisz więcej w następujących przypadkach.

Jesteś sprawcą kolizji drogowej

Wielu kierowców cieszy się niższymi składkami OC ze względu na kolejne lata bezszkodowej jazdy. W ten sposób można ugrać 60%, a nawet 70% zniżki wobec ceny wyjściowej. Jeśli jednak takiemu doświadczonemu kierowcy zdarzy się sprawić kolizję, składka automatycznie idzie w górę. Co prawda nie jest to standardowa zwyżka, a bardziej utrata zniżki, jednak mechanizm pozostaje ten sam. Utrata zniżki jest jednocześnie jedynym jawnym kryterium naliczania wysokości składki za ubezpieczenie OC w poszczególnych towarzystwach.

Jesteś młodym kierowcą

Statystyki wypadków drogowych są nieubłagane. Młodzi kierowcy stosunkowo najczęściej bywają sprawcami kolizji. Chodzi o grupę kierowców do 25 roku życia. Cechują się oni słabszym doświadczeniem za kierownicą, a niekiedy także większą brawurą, związaną z młodym wiekiem. Ubezpieczyciele naliczając składki za ubezpieczenie OC zdecydowanie biorą pod uwagę to kryterium, a zwyżka może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Posiadasz prawo jazdy od niedawna

Niezależnie od wieku, na tej samej zasadzie zwyżki naliczają się osobom, które mają prawo jazdy relatywnie od niedawna. Statystyki także działają na ich niekorzyść. Częstsze powodowanie wypadków drogowych wynika z mniejszego doświadczenia za kierownicą. Innymi słowy ubezpieczyciele ponoszą w tym przypadku wyższe ryzyko, że polisa zostanie wykorzystana do likwidacji szkody.

Posiadasz duży samochód

Zwyżki często dotyczą także osób będących właścicielami dużych pojazdów. Nie chodzi wyłącznie o pojemność silnika, która także jest dla ubezpieczycieli ważnym kryterium podwyższający wysokość składki OC wobec podstawowej. Oprócz tej zależności, zauważalny jest tak że trend, w myśl którego za OC więcej płacą właściciele samochodów osobowych, które mogą przewieźć więcej niż 6 osób.

Twój samochód ma swoje lata

Nie bez powodu ubezpieczyciele pytają nas także o wiek samochodu i jego stan techniczny. Posiadacze kilkunastoletnich aut również muszą być przygotowani na potencjalne zwyżki, prawdopodobnie nie tak dotkliwe, jak w przypadku młodych i mniej doświadczonych kierowców. Powód jest łatwy do przewidzenia. Tego typu samochody częściej znajdują się w gorszym stanie technicznym, a do tego nie są wyposażone w nowoczesne systemy pomagające zapobiec wypadkowi.

Każdy ubezpieczyciel nalicza zniżki i zwyżki dotyczące składki OC według własnych kryteriów, nadając im różną wagę. dlatego jeśli pragniesz znaleźć jak najtańsze OC, zapoznaj się z jak największą liczbą ofert. Umożliwiają to bez wychodzenia z domu internetowe kalkulatory ubezpieczeń, takie jak Kiosk Polis, gdzie można zapoznać się z propozycjami kilkunastu wiodących towarzystw ubezpieczeniowych:

https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

Warto jednocześnie pamiętać, że ubezpieczenia komunikacyjne są tańsze, gdy kupujemy je w pakiecie i przez internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj