Klimatyzatory sufitowe (np. kasetonowe) są przeznaczone do montażu w suficie podwieszanym. Takie rozwiązanie umożliwia ukrycie urządzenia, dzięki czemu jednostka wewnętrzna nie rzuca się w oczy (w przeciwieństwie do klimatyzatorów typu split). Klimatyzacja sufitowa jest montowana nie tylko w domach, ale również w biurach, sklepach i lokalach usługowych.
W jaki sposób działają klimatyzatory sufitowe?
Ciepłe powietrze, z racji niższej wagi (w porównaniu do powietrza zimnego), wędruje do góry. To zjawisko jest szczególnie odczuwalne w mieszkaniach lub domach z antresolą. Na parterze przeważnie panuje komfortowa temperatura, natomiast na antresoli temperatura powietrza może być wyższa nawet o kilka stopni.
Klimatyzacja sufitowa skutecznie ochładza ciepłe powietrze wędrujące do sufitu i jednocześnie efektywnie rozprowadza je po całym pomieszczeniu (np. pokoju z aneksem kuchennym). Większość klimatyzatorów sufitowych to konstrukcje typu split. Oznacza to, że składają się z dwóch połączonych ze sobą jednostek. We wspomnianej jednostce zewnętrznej możemy znaleźć m.in. wydajny i przede wszystkim cichy wentylator oraz parownik. Z kolei urządzenie zewnętrzne jest wyposażone m.in. w sprężarkę i skraplacz.
Dodatkowe informacje dotyczące klimatyzatorów sufitowych
Obie jednostki są połączone ze sobą m.in. rurami wykonanymi z miedzi. Przepływa przez nie czynnik chłodniczy, który jest medium wykorzystywanym do efektywnego przenoszenia ciepła z jednostki wewnętrznej prosto do jednostki zewnętrznej. Z kolei parownik (znajdujący się w wewnętrznej części klimatyzacji) ma za zadanie pobierać ciepło (np. z sypialni) i efektywnie transportować je do skraplacza.
Warto również wiedzieć, że ciepło, które zostało przetransportowane do jednostki zewnętrznej, jest oddawane do otoczenia. Nowoczesna klimatyzacja sufitowa przeważnie oferuje funkcję chłodzenia i ogrzewania, dzięki czemu może być skutecznie wykorzystywana podczas tzw. okresów przejściowych. Dodatkowo wybrane modele oferują funkcję jonizacji powietrza.