Pióra do wycieraczek samochodowych pełnią niezwykle ważną rolę. To od ich stanu zależy skuteczność w zbieraniu i odprowadzaniu wody. Są również odpowiedzialne za widoczność na drodze. Gdy będą w złym stanie, na szybie pojawią się nieestetyczne smugi, które dodatkowo mają wpływ na to, co widzimy.

Konserwowanie wycieraczek – jak powinno wyglądać?

Co więcej, uszkodzone pióra do wycieraczek mogą doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń na szybie samochodu. A jak wiemy, jej wymiana jest bardzo kosztowna. Dlatego też warto zadbać o to, by zawsze były w idealnym stanie. Możemy oczywiście wymienić je na nowe. Alternatywą dla tego kroku jest regeneracja piór. Dobrze również wiedzieć, w jaki sposób je konserwować. Dlatego też przedstawiamy sprawdzone sposoby i dobre nawyki.

Pióro wycieraczki to element, który najczęściej ulega uszkodzeniu. Narażone na kontakt z wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem, tarciem o szybę – wymaga odpowiedniego traktowania. Tymczasem wiele osób bagatelizuje stan wycieraczek i nie dba szczególnie o pióra. To błąd, ponieważ odpowiednia konserwacja piór do wycieraczek sprawia, że są one w stanie posłużyć nam znacznie dłużej.

Przede wszystkim pamiętać musimy o regularnym myciu piór. W tym celu należy korzystać z delikatnych środków czyszczących oraz miękkiej szmatki. Najlepiej zadbać o to, by przynajmniej raz w tygodniu dokładnie wyczyścić wycieraczki oraz sprawdzić stan piór.

Ponadto powinniśmy również unikać substancji takich jak wosk, który sprawia, że pióra do wycieraczek są otłuszczone i pozostawiają smugi. Ważne jest również to, jakiego płynu do spryskiwaczy używamy – lepiej postawić na wysokiej jakości produkty z dobrym składem.

Czy możliwa jest regeneracja wycieraczek?

Pióra do wycieraczek w czasie pracy napotykają często na różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak piasek czy pył. Pod wpływem siły tarcia pozostawiają one na gumowej powierzchni drobne uszkodzenia, przez które łatwo przedostają się drobinki wody. Wskutek tego wycieraczka pracuje mniej efektywnie.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest oczywiście wymiana, niemniej jednak bywa, że jest ona dość kosztowna. W przypadku drogich piór do wycieraczek warto więc zastosować alternatywę, która jest ich regeneracja. Polega na niczym innym jak na minimalnym przycięciu pióra wycieraczki, by na powrót miało nieuszkodzoną strukturę. Na rynku możemy obecnie znaleźć urządzenia, które do tego służą.

Konserwacja nie zastąpi wymiany

Pamiętajmy o tym, że nawet regularne czyszczenie oraz konserwowanie piór wycieraczek nie pozwoli nam jednak uniknąć ich wymiany. Większość producentów zaleca, aby robić to co pół roku, nawet jeśli nie występują jeszcze znaczące ślady zużycia. Koniecznie też powinniśmy zdecydować się na wymianę jeśli zauważymy zwiększone tarcie, smugi czy hałas podczas pracy wycieraczki. Czasem problemem nie są bowiem pióra, ale sama konstrukcja tego podzespołu.

Podsumowując, choć pióra do wycieraczek wydają się być niewielkim i nieistotnym elementem wyposażenia samochodu, tak naprawdę odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Tylko sprawnie działające wycieraczki są bowiem w stanie zapewnić nam dobrą widoczność w czasie deszczu. Nie należy więc lekceważyć ich stanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj