Wysokociśnieniowy laminat HPL to materiał o licznych zaletach. Specjalny proces produkcji sprawia, że charakteryzuje się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, takie jak uderzenia czy zginanie, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, starzenie i światło. Dzięki temu można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Co się z niego produkuje?
Kabiny sanitarne
Kabiny w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych powinny spełniać określone wymagania. Muszą być przede wszystkim odporne na wodę i parę wodną, gdyż mają z nią stały kontakt. Byłoby też dobrze, gdyby nie dały się łatwo zniszczyć, gdyby jakiś wandal spróbował to zrobić, a także by nie były kłopotliwe w czyszczeniu. Właściwości laminatu HPL czynią z niego wręcz idealny materiał do produkcji kabin sanitarnych: zarówno WC, jak i prysznicowych. Ponadto wykonuje się z niego kabiny do przebieralni basenowych, siłowni, klubów fitness oraz innych podobnych obiektów.
Blaty kuchenne i łazienkowe
Laminat HPL coraz częściej pojawia się w polskich domach. Blaty kuchenne i łazienkowe z HPL są tańszą alternatywą dla zauważalnie droższych blatów drewnianych czy kamiennych. Niska cena to jednak niejedyna ich zaleta. Oprócz wymienionych już powyżej właściwości laminat HPL może pochwalić się również innym atutem: można upodobnić go do innych materiałów – nie tylko wspomnianego drewna czy kamienia, ale także metalu, piasku, a nawet magmy wulkanicznej. Dzięki temu można znaleźć taki blat pod umywalkę, który będzie pasował do wystroju danej łazienki.
Meble specjalne i biurowe
Kolejnym zastosowaniem laminatu HPL jest produkcja mebli. „Meble z laminatu HPL spotykane są w szkołach, przedszkolach oraz instytucjach publicznych. Materiał ten wykorzystywany jest również do wykonywania mebli medycznych i laboratoryjnych, gdyż jego powierzchnia jest odporna na chemikalia i środki dezynfekujące. Nie rozwijają się na niej także bakterie i grzyby – tłumaczy pracownik firmy Sanipol, zajmującej się produkcją różnego rodzaju wyrobów z laminatu HPL. Z laminatu HPL wykonuje się też meble biurowe, zwłaszcza do zagospodarowania przestrzeni nowoczesnych czy awangardowych. Tworzywo to może zostać wykorzystane także do stworzenia stacjonarnych i mobilnych ścianek biurowych”.
Okładziny wewnętrzne i zewnętrzne
Jeszcze innym wykorzystaniem laminatu HPL jest produkcja okładzin wewnętrznych oraz zewnętrznych. Okładziny ścienne z HPL stosuje się głównie w częściach wspólnych intensywnie użytkowanych obiektów publicznych, takich jak hotele, biurowce czy placówki oświatowe, a także szpitalach i laboratoriach, gdzie w połączeniu ze wstawkami szklanymi i stali nierdzewnej stanowią ciekawe i nowoczesne wykończenie wnętrza. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować je na przykład w kuchni we własnym domu. Na zewnątrz płyty HPL wykorzystywane są z kolei jako okładziny elewacyjne, elementy wypełnień balustrad balkonowych oraz podbitki dachowe.