O recyklingu odpadów plastikowych mówi się ostatnio bardzo dużo, a to głównie dlatego, że odpady z tworzyw sztucznych stały się ogromnym problemem gospodarczym, a ich błyskawicznie wzrastająca ilość przybliża świat do katastrofy środowiskowej.

Nic dziwnego, że wszyscy – producenci, konsumenci, a także firmy zajmujące się zarządzaniem odpadami oraz recyklingiem – maksymalizują swoje wysiłki, by ograniczyć ilość tworzyw sztucznych na wysypiskach i w ekosystemach oraz odnaleźć możliwie najlepsze sposoby na ponowne zagospodarowanie plastiku.

Recykling plastiku prowadzony przez specjalistyczne firmy

Wszyscy wiemy, że odpady plastikowe mogą w pewnym sensie dostać drugie życie, służąc jako surowiec do wytwarzania nowych produktów. Bardziej wtajemniczeni zaś, mają również świadomość, że odpady z tworzyw sztucznych można, przynajmniej w teorii, odzyskiwać wiele razy. W praktyce nie zawsze jest to jednak takie łatwe. Jak informują specjaliści ze– Stena Recycling, zanieczyszczenie odpadów z plastiku czy wilgoć powodują, że faktycznie udaje się plastik poddać recyklingowi mniej niż 10 razy. Problematyczne są także niektóre mieszanki tworzyw sztucznych, które składają się z plastików o różnej temperaturze topnienia czy tworzywa barwione na czarno, np. opakowania plastikowe środków piorących lub kosmetyków luksusowych marek. Intensywny rozwój w tym zakresie dotyczy takich obszarów jak: efektywniejsza produkcja granulatu z tworzyw sztucznych różnego typu czy projektowanie dla recyklingu.

Jakie nowe wcielenia mogą zyskać odpady plastikowe?

Odpady z tworzyw sztucznych mogą być spalane i przekształcane w energię. Dotyczy to głównie tych plastikowych śmieci, których nie da się poddać recyklingowi. Pozostałe odpady tej frakcji w miarę dostępu do odpowiednich możliwości technologicznych przeznaczane są do odzysku. Ambicją podmiotów zaangażowanych w procesy recyklingu, ochrony środowiska naturalnego i promotorów gospodarki zamkniętego obiegu jest ponowne wprowadzenie do obiegu możliwie jak największej ilości tworzyw sztucznych. Granulat produkowany z plastiku poddanego recyklingowi może być bowiem wykorzystany do wytworzenia wielu nowych dóbr, które są w powszechnym użyciu. W ten sposób nie trzeba produkować kolejnych setek tysięcy ton tworzyw sztucznych i „zasilać” nimi środowiska, do którego z pewnością w końcu trafią jako odpady. Z plastiku poddanego recyklingowi powstają np. nowe opakowania i butelki, zabawki, odzież (np. często przywoływane jako przykład bluzy polarowe), folie, worki na śmieci, torby, sprzęt turystyczny, meble ogrodowe, donice, pudełka plastikowe i kosze, ekrany akustyczne, ramy okienne. Jak widać dzięki wspólnemu działaniu, nie tylko specjalistów, ale także konsumentów, w których domach poprzez selektywną zbiórkę odpadów rozpoczyna się proces recyklingu plastiku, możemy znacznie ograniczyć ilość śmieci i chronić w ten sposób środowisko naturalne. Jest to tym bardziej istotne, że bez recyklingu tworzywa sztuczne, które trafiłyby na składowiska czy do ekosystemu, pozostałyby tam nawet przez tysiąc kolejnych lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj