O recyklingu odpadów plastikowych mówi się ostatnio bardzo dużo, a to głównie dlatego, że odpady z tworzyw sztucznych stały się ogromnym problemem gospodarczym, a ich błyskawicznie wzrastająca ilość przybliża świat do katastrofy środowiskowej.
Nic dziwnego, że wszyscy – producenci, konsumenci, a także firmy zajmujące się zarządzaniem odpadami oraz recyklingiem – maksymalizują swoje wysiłki, by ograniczyć ilość tworzyw sztucznych na wysypiskach i w ekosystemach oraz odnaleźć możliwie najlepsze sposoby na ponowne zagospodarowanie plastiku.
Recykling plastiku prowadzony przez specjalistyczne firmy
Wszyscy wiemy, że odpady plastikowe mogą w pewnym sensie dostać drugie życie, służąc jako surowiec do wytwarzania nowych produktów. Bardziej wtajemniczeni zaś, mają również świadomość, że odpady z tworzyw sztucznych można, przynajmniej w teorii, odzyskiwać wiele razy. W praktyce nie zawsze jest to jednak takie łatwe. Jak informują specjaliści ze– Stena Recycling, zanieczyszczenie odpadów z plastiku czy wilgoć powodują, że faktycznie udaje się plastik poddać recyklingowi mniej niż 10 razy. Problematyczne są także niektóre mieszanki tworzyw sztucznych, które składają się z plastików o różnej temperaturze topnienia czy tworzywa barwione na czarno, np. opakowania plastikowe środków piorących lub kosmetyków luksusowych marek. Intensywny rozwój w tym zakresie dotyczy takich obszarów jak: efektywniejsza produkcja granulatu z tworzyw sztucznych różnego typu czy projektowanie dla recyklingu.
Jakie nowe wcielenia mogą zyskać odpady plastikowe?
Odpady z tworzyw sztucznych mogą być spalane i przekształcane w energię. Dotyczy to głównie tych plastikowych śmieci, których nie da się poddać recyklingowi. Pozostałe odpady tej frakcji w miarę dostępu do odpowiednich możliwości technologicznych przeznaczane są do odzysku. Ambicją podmiotów zaangażowanych w procesy recyklingu, ochrony środowiska naturalnego i promotorów gospodarki zamkniętego obiegu jest ponowne wprowadzenie do obiegu możliwie jak największej ilości tworzyw sztucznych. Granulat produkowany z plastiku poddanego recyklingowi może być bowiem wykorzystany do wytworzenia wielu nowych dóbr, które są w powszechnym użyciu. W ten sposób nie trzeba produkować kolejnych setek tysięcy ton tworzyw sztucznych i „zasilać” nimi środowiska, do którego z pewnością w końcu trafią jako odpady. Z plastiku poddanego recyklingowi powstają np. nowe opakowania i butelki, zabawki, odzież (np. często przywoływane jako przykład bluzy polarowe), folie, worki na śmieci, torby, sprzęt turystyczny, meble ogrodowe, donice, pudełka plastikowe i kosze, ekrany akustyczne, ramy okienne. Jak widać dzięki wspólnemu działaniu, nie tylko specjalistów, ale także konsumentów, w których domach poprzez selektywną zbiórkę odpadów rozpoczyna się proces recyklingu plastiku, możemy znacznie ograniczyć ilość śmieci i chronić w ten sposób środowisko naturalne. Jest to tym bardziej istotne, że bez recyklingu tworzywa sztuczne, które trafiłyby na składowiska czy do ekosystemu, pozostałyby tam nawet przez tysiąc kolejnych lat.