Gdy zastanawiamy się nad zakupem lub wypożyczeniem wózka widłowego, podstawową kwestią jest wybór odpowiedniego typu napędu. Przy wielu zadaniach z powodzeniem możemy użyć zarówno widlaków z napędem spalinowym (benzyna, olej napędowy, LPG), jak też maszyn z zasilaniem elektrycznym. Jakie argumenty przemawiają za wyborem elektrycznego wózka widłowego?

Wózki widłowe z napędem elektrycznym standardowo przeznaczone są do pracy w pomieszczeniach i na zadaszonych placach. Nie przeszkadza to jednak w ich wykorzystaniu również na zewnątrz pomieszczeń. Jedynym praktycznym ograniczeniem, jakie posiadają elektryczne wózki widłowe, jest maksymalny udźwig: zazwyczaj mieści się w przedziale 1-3,5 tony. Jednak na rynku dostępne są też takie maszyny, jak wózki widłowe Hangcha Serii A, które oferują udźwig nawet do 5 ton.

Najważniejsze zalety elektrycznych wózków widłowych

Widlaki napędzane prądem elektrycznym mają bardzo wiele zalet związanych z komfortem i bezpieczeństwem pracy oraz kosztami utrzymania. Oto pięć mocnych stron elektrycznych wózków widłowych:

  1. niewielkie rozmiary – brak silnika spalinowego sprawia, że wózek może mieć mniejsze rozmiary, a w efekcie nadaje się do zastosowania w ciasnych przestrzeniach magazynowych, przy pracy na rampach czy wjeżdżaniu do luków ładunkowych, gdzie bardzo potrzebna jest dobra sterowność i niewielki promień skrętu,
  2. komfort i bezpieczeństwo pracy – napęd elektryczny pozwala na bezpieczną pracę nawet w niewielkich przestrzeniach bez ryzyka zatrucia spalinami, a kultura pracy silników elektrycznych sprawia, że wózek jest cichy i nie podlega wibracjom, co przekłada się na zwiększenie komfortu operatora – niski poziom hałasu i brak spalin to cechy, które sprawiają, że wózki elektryczne mogą pracować na przykład w sąsiedztwie pomieszczeń biurowych,
  3. koszty eksploatacji – cena zakupu wózka elektrycznego jest zazwyczaj wyższa od ceny analogicznej maszyny z napędem spalinowym, jednak w dłuższej perspektywie koszty eksploatacji rekompensują z nawiązką inwestycję: napęd elektryczny jest tańszy w użytkowaniu i wymaga znacznie mniej interwencji serwisowych,
  4. łatwość obsługi i precyzja manewrowania – pomimo bardzo wielu dostępnych na rynku modeli wózków widłowych z napędem elektrycznym ich obsługa jest bardzo podobna i nie wymaga dłuższego przyuczenia – napęd elektryczny umożliwia też bardzo precyzyjne manewrowanie, co bardzo poprawia bezpieczeństwo pracy np. na wózkach wysokiego składu (reach truck),
  5. przyjazność dla środowiska – napęd elektryczny jest bez porównania bardziej ekologiczny od spalinowego: ma porównywalny ślad węglowy, lecz nie potrzebuje paliw kopalnych i nie zanieczyszcza powietrza spalinami.

Wózki elektryczne do zadań i stref specjalnych

Nie zawsze możemy swobodnie wybierać pomiędzy wózkiem widłowym z napędem spalinowym i elektrycznym. O sytuacjach, w których możemy zastosować wyłącznie sztaplarki elektryczne, mówi przedstawiciel firmy Nikoalex z Warszawy, dystrybutora nowych i używanych wózków widłowych: – Wózki widłowe są powszechnie wykorzystywane w strefach zagrożonych wybuchem. To miejsca, w których występuje duże stężenie gazów, mgieł, par lub pyłów łatwopalnych. Przyczyną zapłonu może być iskrzenie (mechaniczne i elektryczne) lub zetknięcie palnej mieszanki z gorącymi powierzchniami. W takich warunkach niemożliwe jest użycie wózków z napędem spalinowym. Tylko odpowiednio przystosowane elektryczne wózki widłowe pozwalają zachować wymagane przepisami standardy bezpieczeństwa.

Należy pamiętać, że nie każdy wózek elektryczny nadaje się do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Musi być to maszyna specjalnie przygotowana, oznaczana często symbolem „EX” (explosion-proof). Przykładem takiej maszyny jest elektryczny wózek widłowy przeciwwybuchowy Hangcha. Posiada on poziom zabezpieczenia przeciwwybuchowego Exdem(ib)mbs II BT4 Gb/Ex tD(ibD)mbD A21 IP65 T130°C. Zgodnie z normami UE oznacza to możliwość pracy w obszarach zagrożonych wybuchem gazu (strefa 1 i 2) oraz zagrożonych wybuchem pyłu (strefa 21/22).

Inne miejsca, w których wyłączne zastosowanie mają wózki widłowe z napędem elektrycznym, to chłodnie, hale produkcyjne i magazyny żywności. Spaliny mogłyby powodować skażenie produktów spożywczych. Z podobnych powodów wózki z napędem spalinowym nie mogą pracować w strefach czystych zakładów chemicznych, przy produkcji kosmetyków i farmaceutyków, a także sprzętu elektronicznego, odzieży i wielu innych branż, w których muszą być zachowane rygorystyczne zasady czystości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj