Czym jest „jakość”? Pojęcie to, odnoszące się do stopniowania doskonałości danej rzeczy, rozumiemy na różnych płaszczyznach. Możemy mówić o jakości życia, ale także jakości dzieła artystycznego lub jakości produktu. Poprzez jakość elementu przemysłowego rozumiemy jego cechy warunkujące tzw. jakość technologiczną, tj. funkcjonalność, praktyczność, niezawodność, trwałość oraz bezpieczeństwo funkcjonowania.

Podczas wyboru elementów mających tworzyć instalację przemysłową szczególnie ważne jest, by działała bezawaryjnie długie lata, a więc nie do przecenienia jest niezawodność oraz trwałość zastosowanych materiałów i rozwiązań, które przyczyniają się do jej bezpiecznego funkcjonowania. Tylko taka instalacja przemysłowa spełni swój cel, a więc maksymalnie zabezpieczy przed wystąpieniem awarii przemysłowych.

Poważna awaria jest w stanie spowodować obrażenia u ludzi lub też znacznie uszkodzić budynki, materiały, albo też doprowadzić do zniszczenia środowiska. W 1986 roku pożar w magazynach firmy Sandoz w Szwajcarii doprowadził do zanieczyszczenia pestycydami wód Renu, co zniszczyło biologiczne życie na około 400 kilometrach długości rzeki, a także doprowadziło na znacznym obszarze do zamknięcia ujęć wody oraz likwidacji związanej z Renem działalności gospodarczej i turystycznej. W 2005 roku w Texas City w Stanach Zjednoczonych w rafinerii koncernu BP International doszło do awarii instalacji separatora rafinatu oraz instalacji odparowania węglowodorów. W wyniku eksplozji oraz pożaru 15 ludzi straciło życie, liczba rannych wyniosła zaś ok. 170 osób.

Odpowiedniej jakości elementy przemysłowe, dopasowane do konkretnej instalacji, są jednym z czynników, które wpływają na stan techniczny, a więc także na stopień bezpieczeństwa konstrukcji. Komponenty odpowiednio dobrane pod względem technologii produkcji, technicznych własności oraz parametrów pracy, a także uwzględniające potrzeby danej instalacji przemysłowej mogą zabezpieczyć przed przykrymi „niespodziankami” lub szybkim zużywaniem się struktury przemysłowej.

Wydłużenie bezawaryjnego czasu pracy danej instalacji powinno być jednym z kluczowych czynników przy wyborze użytych do jej konstrukcji elementów przemysłowych. Wysoka jakość zapewnia w dłuższym okresie czasu lepsze wyniki niż użycie tańszych, ale szybciej zużywających się elementów. Inwestując w dobrą jakoś zapewniamy dłuższą pracę instalacji, ale także zabezpieczamy zdrowie pracowników oraz chronimy środowisko otaczające dany obiekt przemysłowy.

Tekst przygotowany przy współpracy z firmą Hosemann Polska Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj