Wizyta u laryngologiczna bywa konieczna z różnych powodów. Niemniej jednak warto podkreślić, że wszelkie niepokojące objawy wynikające z problemów laryngologicznych nie powinny być lekceważone i jak najszybciej konsultowane w celu szybkiej diagnozy, podjęcia odpowiedniego leczenia oraz uniknięcia poważnych schorzeń. Podstawą diagnostyki jest wywiad z pacjentem oraz badanie laryngologiczne, które obejmuje ocenę stanu uszu, nosa, gardła i krtani. Warto więc wiedzieć, jak dokładnie ono wygląda, by odpowiednio się do niego przygotować i mniej stresować podczas wizyty.

Badanie otolaryngologiczne (laryngologiczne) – podstawowe informacje

Wybierając się na konsultację do laryngologa, warto zabrać ze sobą posiadaną dokumentację (wyniki badań, przebieg leczenia, informacje o wykonanych zabiegach itp.), ponieważ to przyspiesza i znacznie ułatwia diagnostykę. Ponadto warto przed wizytą zadbać o higienę – usunąć woskowinę z uszu oraz umyć zęby i język.

Lekarz podczas wizyty dokonuje oględzin stanu uszu, nosa i gardła i krtani za pomocą odpowiedniego sprzętu. Warto przy tym podkreślić, że obecnie diagnostyka laryngologiczna jest bezbolesna, a dyskomfort jaki może powodować, jest już niewielki. Współczesne gabinety otolaryngologiczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt – bardziej dokładny i wiarygodny, a więc pozwalający dokonać trafnej diagnozy w znacznie krótszym czasie.

Badanie laryngologiczne ucha – otoskopia

Jest to szybkie i nieinwazyjne badanie zwane otoskopią. Dokonywane jest za pomocą otoskopu (wziernika), umożliwiającego ocenę bezpośredniego stanu ucha zewnętrznego oraz pośrednią ucha środkowego i błony bębenkowej. Do bardziej szczegółowej diagnostyki laryngolog może sięgnąć po wziernik Siegle’a, za pomocą którego będzie mógł dokonać oględzin błony bębenkowej w powiększeniu wraz z oceną jej ruchomości. Natomiast do oceny drożności trąbki słuchowej lekarz może wykonać próbę Valsalvy – polegającą na tym, że pacjent wydmuchuje powietrze przy zamkniętych ustach i zaciśniętych skrzydełkach nosowych.

Badanie otolaryngologiczne nosa – rynoskopia

Ten rodzaj badania laryngologicznego obejmuje rynoskopię przednią (ocena stanu jamy nosowej) i tylną (ocena stanu nosowej części gardła). Podczas tego badania laryngolog dokonuje także oględzin stanu błony śluzowej nosa oraz przegrody nosowej, jak również wydzieliny nosowej. Czynności te pozwalają sprawdzić, czy w obrębie jamy nosowej nie rozwijają się na przykład polipy czy patologiczne guzy.

Badanie laryngologiczne gardła i krtani – laryngoskopia

Diagnostyka gardła i krtani, a więc laryngoskopia pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości pojawiające się w obrębie gardła i krtani. Obecnie badanie to nie przeprowadza się już za pomocą lusterka krtaniowego, a wykorzystuje bardziej nowoczesny sprzęt (laryngoskop światłowodowy Riester), który jest nie tylko bardziej dokładny i skraca znacznie czas badania, ale również nie wywołuje odruchu wymiotnego (pozwala znieczulić błonę śluzową gardła) – bardzo często występującego podczas badania lusterkiem. Badanie laryngologiczne gardła i krtani obejmuje także ocenę przedniej części gardła i jamy ustnej oraz ślinianek w sposób klasyczny – to znaczy za pomocą drewnianej szpatułki.

Badania USG a laryngologia

W niektórych przypadkach, w celach diagnostycznych otolaryngolog może wykonać badanie USG, by dokonać bardziej szczegółowej oceny ślinianek, węzłów chłonnych szyi czy zatok przynosowych. Warto pamiętać, że ten typ badań nie różnicuje patologicznych zmian (na zapalne i nowotworowe), ocenia jedynie ich rozległość. W związku z tym, w celu dokładnego określenia typu zmian wykonuje się równocześnie punkcje cienkoigłowe.

Badanie laryngologiczne słuchu

Podczas wizyty u otolaryngologa może być konieczne wykonanie badania audiologicznego, obejmującego badanie subiektywne (potwierdzające słyszenie dźwięków) i obiektywne (rejestrujące potencjały elektryczne w układzie nerwowym, powstające pod wpływem bodźców akustycznych). Poza tym wykonuje się audiometrię progową tonalną, słowną i testy nadprogowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj