Car sharing to usługa ciesząca się ogromną popularnością w wielu krajach na świecie. Polega na współdzieleniu samochodów – auto można wynająć na minuty, godziny lub na doby, korzystając ze specjalnej aplikacji mobilnej.

Na duże zainteresowanie współdzielonymi autami wpływ ma szereg czynników. Przede wszystkim jest to niemałe ułatwienie dla mieszkańców dużych miast z uwagi na elastyczność usługi. Osoba wynajmująca pojazd nie musi troszczyć się o tankowanie, serwis czy ubezpieczenie. Wygoda ma w omawianym kontekście niemałe znaczenie, ale nie sposób nie wspomnieć też o kosztach, które niejednokrotnie są niższe aniżeli eksploatacja własnego samochodu.

Car sharnig na świecie

Car sharing to idea, która pojawiła się już pod koniec lat 40-tych minionego stulecia w Szwajcarii. Nie doczekała się jednak wówczas rozwinięcia znajdującego przełożenie na praktykę. W 1968 r. w Holandii – a precyzując, w Amsterdamie – został wprowadzony projekt w omawianym systemie. Program nosił nazwę Witkar i utrzymał się do połowy lat 80-tych XX w. W latach 70-tych wiele krajów zaczęło wdrażać stosowne programy, np. Francja i Wielka Brytania. Obecnie ze współdzielonych aut korzystają miliony osób na świecie – szacuje się, że do 2021 r. ma ich być 35 mln.

Car sharing w Polsce

W Polsce pierwszą usługę car sharingową uruchomiono w Krakowie w 2016 r. Szybko się okazało, że zapotrzebowanie na współdzielone auta jest bardzo duże – i systematycznie rośnie. Na rynku funkcjonuje ok. 20 firm car sharingowych i jak oceniają specjaliści z PANEK CarSharing, będzie ich stale przybywać. Jest to bowiem sektor usługowy z ogromnym potencjałem. Przynosi liczne korzyści – nie tylko transportowe, ale również społecznościowe i środowiskowe. Ułatwia poruszanie się po mieście i zapewnia większą mobilność. Już nie tylko w największych miastach Polski można wynająć samochód na minuty. Gdynia, Warszawa, Wrocław, Kraków – obok tych miast znajdują się m.in. Lublin czy Siedlce. Należy się spodziewać, że lista miast, gdzie funkcjonuje car sharnig, będzie się systematycznie wydłużać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj