Żywność, którą kupujemy każdego dnia, często jest zapakowana w aluminium. Warto wiedzieć, że recykling tego surowca pozwala niemal w 100% odzyskać go i ponownie wykorzystać. To tylko jeden z powodów, który sprawia, że warto zbierać puszki i oddawać je do skupu aluminium. Gdzie można znaleźć aluminium i dlaczego warto go zbierać? Szczegółowo wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Aluminium – charakterystyka

Aluminium to metal, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termicznymi. Ponadto jest lekki i łatwy w obróbce, stąd też znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie trudno wyobrazić sobie świat bez puszek – to właśnie z niego są one wykonane. Dla wielu stanowią symbol konsumpcjonizmu, dla innych są ogromnym problemem negatywnie wpływającym na degradację środowiska. Aluminium to nie tylko puszki – to także torby, folie, opakowania i wiele innych, które można spotkać niemalże wszędzie. Chcąc zadbać nie tylko o środowisko, ale też własne zdrowie i samopoczucie, warto uświadomić sobie, jak wiele korzyści może przynieść ich recykling.

Jak odbywa się recykling aluminium?

Decydując się na oddanie puszek i innych przedmiotów aluminiowych do firm prowadzących skup złomu i metali kolorowych, można przyczynić się do ich ponownego wykorzystania w przemyśle. – Sam przebieg recyklingu jest długotrwały i złożony. W pierwszej kolejności są usuwane wszelkiego rodzaju nadruki i zanieczyszczenia – wyjaśnia ekspert z firmy R.R.Metal. Do tego celu są wykorzystywane specjalistyczne piaskarki i wypalarki. Kolejnym krokiem jest cięcie, a następnie prasowanie surowca. Dopiero ostatnim etapem jest obróbka termiczna, która pozwala wytworzyć z niego nowe produkty. Tym niekoniecznie prostym sposobem odpad ponownie staje się użytecznym artykułem.

Dlaczego warto zbierać aluminium?

Pomimo iż proces recyklingu jest czasochłonny i kosztowny, jego przetworzenie jest dużo korzystniejsze niż eksploatacja rud boksytowych w celu uzyskania nowego surowca. Dla wielu osób decydującą zachętą do zbierania tworzyw sztucznych, w tym aluminium, jest aspekt finansowy. Przedsiębiorstwa prowadzące ich skup proponują atrakcyjne stawki za kilogram surowca, przy czym przyjmują nie tylko aluminiowe opakowania, ale też wiele innych elementów, w tym np. materiałów budowlanych.

Kolejnym, ważnym czynnikiem, który powinien przekonać wszystkich, że warto zbierać złom i metale kolorowe jest dbałość o środowisko naturalne. Wyrzucanie tego typu śmieci do lasu czy na śmietnisko, małym krokami doprowadza się do degradacji przyrody. Ponadto, oddanie aluminium to punktu to legalny i bezpieczny sposób jego utylizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj