Płytki w kuchni i łazience wymieniamy zwykle raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, dlatego przez ten czas mogą się nam po prostu opatrzyć. Zamiast myśleć o gruntownym remoncie pomieszczeń, można zastosować farby do kafelków, dzięki którym szybko i tanio nadamy im zupełnie nowego wyglądu i przy okazji odmienimy wnętrze. Malowanie to także świetny sposób na renowację starej glazury, na której widoczne są już ślady długiego użytkowania. Poniżej wyjaśniamy, czym pomalować kafelki, a także w jaki sposób należy to zrobić, by osiągnąć oczekiwany efekt.

Specjalne farby do płytek ceramicznych
Zarówno kafelki w łazience, jak i w kuchni pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim ochronną. Ich zadaniem jest zabezpieczenie ściany przed wilgocią, czy zabrudzeniami, jak to ma miejsce w kuchni. Płytki łatwo wyczyścić i można do tego stosować różne środki chemiczne. Z tego choćby względu ich pomalowanie wymaga zastosowania odpowiedniej farby, która musi być odporna na ścieranie, wodę, detergenty i uszkodzenia mechaniczne. W sklepach bez problemu znajdziemy takie preparaty. Są to specjalne farby do kafelków, które z reguły (ale nie zawsze) można zastosować zarówno do glazury na ścianach, jak i płytek podłogowych. Najczęściej są to wodorozcieńczalne emulsje, które dostępne są w bardzo bogatej gamie kolorystycznej i są bardzo łatwe w użyciu.

Jak pomalować kafelki?
Zastanawiając się czym pomalować kafelki musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Największe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie glazury poprzez jej dokładne oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń, odtłuszczenie, a także wyrównanie powierzchni np. drobnoziarnistym papierem ściernym. Tak przygotowane podłoże warto następnie zagruntować przy pomocy specjalnego preparatu, dzięki któremu właściwa farba będzie miała lepszą przyczepność.

Dopiero po wyschnięciu gruntu można przystąpić do właściwego malowania płytek. Najwygodniej nakładać farbę przy pomocy wałka. Po nałożeniu pierwszej warstwy zalecane jest ponowne odczekanie na jej wyschnięcie i potem ponowne pokrycie powierzchni emulsją. Cała operacja związana z pokryciem glazury nowym kolorem może potrwać nawet kilka dni, ponieważ dla uzyskania trwałego efektu należy przestrzegać zalecanego czasu schnięcia poszczególnych warstw.

Dzięki nowoczesnym preparatom takim jak farby do kafelków można samodzielnie i bez ponoszenia wysokich kosztów przeprowadzić szybki remont kuchni lub łazienki. Odnowiona w ten sposób glazura będzie zachwycała świeżym kolorem i gładkością niczym zupełnie nowe kafelki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj