Pytanie zadane w tytule może wydawać się nieco absurdalne. Wszyscy znakomicie zdają sobie sprawę z tego, że klocki rozwijają dziecięcą kreatywność i wyobraźnię przestrzenną. Niektórzy sądzą nawet, że to im zawdzięczamy tak wielką popularność inżynierskich kierunków studiów. Ale co mają wspólnego z historią? To niezbyt oczywiste połączenie stanie się zrozumiałe tylko wtedy, gdy odwiedzimy znajdujący się w starym budynku krakowskiego dworca HistoryLand – interaktywny park edukacyjny o ogromnym walorze rozrywkowym.
Na czym polega idea HistoryLand?
Pomysł jest bardzo prosty i polega na wykorzystaniu najbardziej popularnej zabawki na świecie do popularyzacji wiedzy historycznej. To niezwykle trudne zadanie, które wymaga ogromnej kreatywności twórców. Największym wyzwaniem wydawała się konieczność dostosowania serii klocków do potrzeb opowiadanych historii. Wielką inspiracją były jednak parki LEGO, które opierają się na odwzorowywaniu wielkich osiągnięć architektonicznych ludzkości. Czemu coś podobnego miałoby się nie udać, jeśli tematem uczynić polską historię?
Bitwa pod Grunwaldem
Na dużej części odwiedzających HistoryLand największe wrażenie robi instalacja przedstawiająca największą bitwę średniowiecznej Europy – starcie polskich i litewskich wojsk z Zakonem Krzyżackim, które miało miejsce w 1410 roku pod Grunwaldem. Każdy z setek plastikowych rycerzy wymagał przygotowania osobnego zestawu uzbrojenia. Dzięki temu nikt nie będzie miał problemu ze wskazaniem przynależności poszczególnych “ludzików” do któregoś z wojsk. Efekt jest potęgowany przez imponującą grę świateł i interaktywny mapping pomagający w tworzeniu narracji. Dzięki niemu klocki LEGO na chwilę ożywają, a przedstawione wydarzenia historyczne zostają w pamięci dzieci na długo.
Historia najnowsza w HistoryLand
Największym zarzutem wobec nauki historii w szkole – niestety jak najbardziej słusznym – jest traktowanie po macoszemu wydarzeń mających miejsce dość niedawno – dwadzieścia, trzydzieści czy czterdzieści lat temu. W parku HistoryLand ten problem nie istnieje, a zajścia pamiętane dobrze przez wielu żyjących współcześnie Polaków są prezentowane jako bardzo ważna część dziejów kraju. Historię najnowszą reprezentuje tu wykonana z klocków makieta Stoczni Gdańskiej, która pomaga przedstawić przebieg strajków mających miejsce w 1980 roku.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia budynku starego dworca kolejowego w Krakowie, gdzie mają Państwo szansę przeżyć wielką historyczną przygodę!