Jeśli dojdzie do mocnego i głębokiego uszkodzenia skóry, istnieje spore ryzyko pojawienia się blizny, nawet jeśli procesy regeneracyjne przebiegają tak jak należy. Taka zmiana wyróżnia się na ciele, zarówno kolorystycznie, jak i pod względem struktury i funkcjonalności. W niektórych przypadkach może to skutkować upośledzeniem ruchomości i nieprawidłowym przesuwaniem się tkanek względem siebie. W takiej sytuacji zalecana jest fizjoterapia. Jak w takim przypadku przebiega rehabilitacja?

Jak wygląda leczenie blizny?

Nawet jeśli na ciele widoczna jest niewielka blizna, która nie wydaje się być szczególnym problemem, może się okazać, że doszło do naruszenia głębszych warstw. W efekcie pojawiają się przykurcze, które w dłuższym czasie mogą skutkować dolegliwościami bólowymi np. określonych odcinków kręgosłupa. Z tego względu, w wielu sytuacjach niezbędna będzie fizjoterapia, ukierunkowana na zachowanie prawidłowej motoryki i w praktyce, na zapobieganie bólom i zaburzeniom postawy.

Fizjoterapeuta zaczyna od oceny tkanek znajdujących się w okolicy blizny. Konieczne jest dokładne przyjrzenie się zarówno długości i szerokości zmiany, jej pigmentacji, zarysowi, elastyczności oraz wrażliwości na bodźce. Jeśli w okolicy blizny znajdują się punkty powodujące ból, w pierwszej kolejności trzeba je rozluźnić, wykorzystując w tym celu odpowiednie techniki.

Mobilizacja blizny oraz dodatkowe zabiegi fizjoterapeutyczne

Gdy okoliczne tkanki miękkie będą już wygojone, kolejnym krokiem jest mobilizacja blizny. Na początku fizjoterapia obejmuje tkanki znajdujące się w pobliżu zmiany, zaś w dalszej kolejności, po upływie kilku tygodni, samą bliznę. W późniejszym okresie przeprowadza się też terapię manualną. Jeśli chodzi o stosowane techniki, dobrze sprawdza się m.in. rolowanie dynamiczne, a także rozciąganie tkanek w różnych kierunkach, co będzie skutkować poprawą ich elastyczności. W trakcie zabiegów nie stosuje się preparatów natłuszczających, zarówno ręce fizjoterapeuty, jak i skóra pacjenta muszą pozostać suche.

Dowiedz się więcej: fizjoterapia Kraków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj