Posiew nasienia to badanie mikrobiologiczne, które jest wykonywane w celu sprawdzenia, czy w nasieniu nie znajduje się nieprawidłowa flora bakteryjna. Jakie dokładnie mogą być wskazania, żeby wykonać posiew nasienia? Na czym polega badanie i co jest w trakcie niego sprawdzane? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Jakie mogą być wskazania do wykonania posiewu nasienia?

Podstawowym wskazaniem do wykonania posiewu nasienia jest podejrzenie wystąpienia u pacjenta infekcji narządów płciowych. Takie podejrzenie może wystąpić np. w przypadku zaobserwowania u pacjenta objawów zakażenia układu moczowo-płciowego lub w przypadku wykrycia w wykonanym wcześniej badaniu nasienia podwyższonego poziomu leukocytów, czyli stwierdzenia leukocytospermii.

W jaki sposób pacjent powinien być przygotowany do posiewu nasienia?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz specjalista z Centrum Leczenia Niepłodności Angelius w Katowicach: „Żeby wyniki wykonanego posiewu były miarodajne, badanie powinno być przeprowadzone w sterylnych warunkach. Z tego względu najczęściej zaleca się pacjentom oddanie nasienia na miejscu w klinice. Przed oddaniem nasienia pacjent powinien dokładnie umyć wodą i mydłem ręce i członka, a następnie je wytrzeć jednorazowym ręcznikiem. Przed oddaniem próbki nasienia powinno się także oddać mocz”.

Nasienie oddawane jest do sterylnego pojemnika na mocz. Żeby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia próbki, nasienie powinno być oddane z odwiedzionym napletkiem, bezpośrednio do pojemnika. Trzeba przy tym uważać, żeby nie dotknąć np. palcem wnętrza pojemnika, ponieważ mogłoby to narazić próbkę na zanieczyszczenie i wpłynąć na wyniki badania.

Jakie elementy są sprawdzane w badaniu laboratoryjnym?

Po oddaniu próbki trafia ona do laboratorium mikrobiologicznego. Tam próbki umieszczane są na specjalnych podkładach, na których możliwe będzie dokonanie hodowli drobnoustrojów. Dodatni wynik posiewu nasienia jest wówczas, gdy stwierdzi się obecność bakterii lub grzybów w trakcie hodowli. Po uzyskaniu wynika dodatniego wykonuje się jeszcze antybiogram, który pozwala sprawdzić, na jaki rodzaj antybiotyków zareagują wykryte mikroorganizmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj