Wózki widłowe stanowią podstawę w pracy we wszystkich centrach dystrybucyjnych na świecie, a także w wielu magazynach, portach i fabrykach. Dzięki wózkom widłowym, możliwy jest przewóz i magazynowanie towarów o znacznej masie. Istnieje wiele typów wózków widłowych. Czytaj dalej i sprawdź, jaki wózek widłowy wybrać.

Istnieje wiele kryteriów podziału wózków widłowych, a także wiele konfiguracji wózków jezdniowych. Wózki widłowe przewożą zazwyczaj materiał na paletach, choć istnieje wiele modeli, które umożliwia transport beczek, kartonów i wielu innych.

Rodzaj i zakres pracy wózka widłowego

Urząd Dozoru Technicznego wprowadził trzy kategorie wózków widłowych ze względu na zakres uprawnień do jego obsługi. Przed wyborem i zakupem wózka widłowego, warto poznać specyfikacje i rozporządzenia, które znacznie ułatwią podjęcie rozsądnej decyzji.

Kategoria III WJO dotyczy wszystkich wózków jezdniowych podnośnikowych, które są prowadzone oraz zdalnie sterowane. Kolejna kategoria, II WJO to wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem specjalizowanych wózków widłowych. Inna kategoria dotyczy wózków jezdniowych podnośnikowych specjalizowanych, a konkretnie wózków z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem czy wózków widłowych ze zmiennym wysięgiem.

Rozporządzenie Urzędu Dozoru Technicznego narzuca obowiązek posiadania uprawnień na obsługę każdego wózka widłowego. Może to być legitymacja UDT, która jest wystawiana po zdanym egzaminie państwowym, lub Książką Operatora, która jest wystawiana przez Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Wózek widłowy a jego możliwości i wykorzystanie

Każdy wózek widłowy pozwala na opuszczenie wideł, a zdecydowana większość umożliwia przechylenie masztu w przód oraz tył. Bardziej zaawansowane technicznie modele, pozwalają na sterowanie przesunięciem wideł oraz ich pozycjonowaniem za pomocą dźwigni. Standardowy udźwig większości wózków widłowych wynosi od kilkuset do 5 ton, choć istnieją na rynku specjalistyczne modele z udźwigiem do 50 ton.

Wózek widłowy jest o wiele bardziej zwrotnym pojazdem niż samochód osobowy. Promień skrętu wózka widłowego jest minimalny, dzięki czemu można nim dokonywać bardzo precyzyjnych manewrów na niewielkiej przestrzeni, co znacząco wpływa na komfort pracy w ciasnych magazynach. Sterowanie wózkiem widłowym obejmuje sterowanie układem jezdnym, czyli samym ruchem wózka. Z kolei sterowanie masztem i widłami dotyczy zazwyczaj: podnoszenia wideł, opuszczania wideł i przechylania masztu do siebie i od siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj