Wybór kołdry nie jest wcale łatwy, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Co więcej, zakupy są utrudnione przez olbrzymią ofertę kołder, które różnią się od siebie nie tylko gabarytami, ale też materiałem, wypełnieniem oraz przeznaczeniem.

Kołdra kołdrze nierówna? Właśnie tak!

Nie chodzi tu jedynie o szeroki wachlarz rozmiarówkę (choć to jest również niezwykle ważne), ale o przeznaczenie. Bardzo często kupowane są modele całoroczne, które zapewniają komfort cieplny i dobrą cyrkulację powietrza o każdej porze roku. Zimą grzeją, a latem na pewno się pod nią nie spocisz.

Kolejny model kołdry to wersja letnia. To gwarancja wyjątkowej lekkości i oddychalności materiału na czas wyższych temperatur. Jeśli jednak nie możesz zdecydować się, która kołdra będzie lepsza – całoroczna czy letnia, wybierz wiosenno-letnią. To bardzo dobre rozwiązanie, które zapewni komfort użytkowania o każdej porze roku. Nie będzie to ani za lekka kołdra, a ni za ciężka.

Kołdra podwójna, tzw. duo, to kolejny pomysł, który sprawdzi się u osób, które cenią sobie ekonomiczne rozwiązania i mają mniej miejsca na pościel. Na lato możesz wypiąć jedną z kołder, a na zimę dopiąć, aby zapewnić sobie optymalne warunki cieplne i spokojny, zdrowy sen.

Materiał i wsad ma również niebagatelne znaczenie!

Kolejna istotna sprawa związana z wyborem kołdry dotyczy materiału i wypełnienia. Wciąż często kupowane są kołdry puchowe, które charakteryzują się niezwykłą lekkością i puszystością. W środku mają delikatny puch kaczy lub gęsi z dodatkiem pierza. Kołdry tego typu świetnie chłoną wilgoć i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza.

Druga alternatywna opcja to kołdry wełniane. Docenią je na pewno osoby, które cierpią na dolegliwości reumatyczne i inne choroby związane z układem stawowo-mięśniowym. Pod takim okryciem na pewno nie zmarzniesz, ale też nie przegrzejesz się, nawet w cieplejsze dni.

Dla osób, które są uczulone na roztocza, kurz i pyłki, niezastąpiona jest kołdra antyalergiczna uszyta z jedwabiu. Elegancka, niezwykle lekka i nieprzyciągająca kurzu zapewni zdrowy sen każdemu. Jeżeli wolisz inną wersję kołdry dla alergika, wybierz tę uszytą na bazie mięciutkiego i ekologicznego bambusa. To niezwykle miękka, przewiewna i przy okazji antybakteryjna kołdra. Są jeszcze kołdry z włókna kukurydzianego, które również sprawdzą się jako pościel dla alergika.

Inne detale, które decydują o dobrych zakupach

Oprócz ww. czynników, które są bardzo istotne w codziennym użytkowaniu, zwróć też uwagę na kilka innych kwestii. Przede wszystkim dobrze zmierz swoje łóżko, aby kołdra nie okazał się za mała ani za obszerna. W pierwszym przypadku będziesz marznąć, a w drugim będziesz często prac poszewki. Okrywanie się kołdrą, która chwilę wcześniej była na podłodze, nie jest ani komfortowe, ani estetyczne.

Jeśli dzielisz kołdrę z drugą osobą, zastanów się, czy nie lepszym wyborem będzie zakup dwóch mniejszych kołder niż jednej dużej. Komfort spania jest najważniejszy, dlatego rozważ wraz z osobą towarzyszącą, jaka opcja będzie dla was najwygodniejsza.

Jaka kołdra na dziecięce łóżko?

Kołdra dla dziecka tak jak i poduszka powinny być uszyte niezwykle starannie i z najlepszej jakości materiałów. Warto wybrać tę, która ma poszycie z trwałego i naturalnego inletu bawełnianego. Ten rodzaj materiału zapewnia wysoki stopień cyrkulacji powietrza i umiarkowany stopień wilgotności. Bawełna zapewnia miły dotyk i odpowiedni komfort termiczny.

Z kolei wypełnienie kołdry dla dziecka powinno być niezwykle miękkie i lekkie. Może stanowić je gęsi puch z połączeniem piórem puchowych. Jeśli kołdra poddana jest specjalistycznej obróbce, wtedy jeszcze bardziej zyskuje na swoich walorach użytkowych, m.in. jest ultralekka.

Wybór kołdry powinien być poprzedzony solidnym researchem. Nigdy nie kupuj pochopnie, bo wtedy straci na jakości Twój sen. Za chwilę też będziesz ponownie wydawać pieniądze na nową kołdrę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj