Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wydatkami, które nie zawsze można pokryć ze środków dostępnych od ręki. Rozwój przedsiębiorstwa niekiedy wymaga dużych inwestycji, np. w rozbudowę zaplecza sprzętowego czy zakup nowych rozwiązań informatycznych. Zdarzają się też sytuacje, w których chwilowe zamrożenie środków utrudnia przedsiębiorcy uregulowanie bieżących zobowiązań. W takich przypadkach warto sięgnąć po kredyt firmowy.

Kredyt inwestycyjny na rozwój firmy

Kredyt inwestycyjny jest rozwiązaniem umożliwiającym finansowanie inwestycji ukierunkowanych na modernizację lub rozbudowę przedsiębiorstwa. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć np. na rozbudowę parku maszynowego czy floty samochodowej, zakup nieruchomości albo wybudowanie nowej hali magazynowej lub produkcyjnej. Chcąc ubiegać się o kredyt inwestycyjny firma powinna dysponować środkami na wkład własny. Z reguły banki wymagają także dołączenia do wniosku planu biznesowego danej inwestycji, często też monitorują sposób wydatkowania udostępnionych środków. Kredyty inwestycyjne zwykle dotyczą poważnych kwot i mają długi, nawet kilkunastoletni termin spłaty.

Kredyt obrotowy dla firmy

Zasadniczym celem zaciągania kredytu obrotowego jest utrzymanie płynności finansowej firmy. Pozyskane w ten sposób środki służą do zaspokojenia bieżących zobowiązań przedsiębiorstwa, mogą więc pokrywać koszty administracyjne, wypłaty dla pracowników czy zakup drobnego, niezbędnego w danym momencie wyposażenia – wyjaśnia nasz rozmówca z dFinance.pl. Warto zaznaczyć, że kredyt obrotowy to nie sposób na ratowanie przedsiębiorstwa chylącego się ku upadkowi, ale na finansowanie wydatków, których nie można pokryć gotówką ze względu na zamrożenie środków, np. w nieopłaconych przez klientów fakturach.

Kredyty obrotowe zaliczane są do krótkookresowych, termin spłaty zwykle nie przekracza 12 miesięcy. Ponieważ opiewają na niewielkie kwoty, branki nie wymagają od klientów dokładnego uzasadnienia złożenia wniosku, ani dokumentowania sposobu zagospodarowania przyznanych środków.

Kredyt konsolidacyjny dla firmy

Kredyt konsolidacyjny, nazywany też kredytem oddłużeniowym, to właśnie propozycja dla firm znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Taki kredyt polega nie na uzyskaniu dodatkowego wsparcia pieniężnego, ale na połączeniu istniejących już zobowiązań, umożliwiające ich spłatę w jednej, wspólnej racie. Kredyt oddłużeniowy jest korzystny dla przedsiębiorców z kilku powodów. Nie tylko ułatwia terminowe wpłacanie rat wszystkich długów, ale umożliwia też rozłożenie spłaty na dłuższy czas. Co ważne, takim rozwiązaniem można objąć również pożyczki pozabankowe i leasing. Uzyskanie dobrego kredytu konsolidacyjnego wymaga dobrej orientacji w ofertach banków, toteż chcąc z niego skorzystać, najbezpieczniej jest zwrócić się o pomoc do firmowego doradcy finansowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj