Architektura to ciekawy, choć niełatwy kierunek. To studia inżynierskie, podczas których można zyskać dużą wiedzę na temat architektury, urbanistyki i sztuki. No właśnie – sztuki. Dobry architekt powinien posiadać artystyczne zacięcie. Swoją pracą tworzy przecież otaczające nas piękno. Jak poradzić sobie na tym kierunku, by być zadowolonym z obranej ścieżki zawodowej?
Dla kogo architektura?
Jednym z popularnych kierunków wybieranych przez maturzystów jest architektura. Studia te są oparte na przedmiotach ścisłych. Kandydaci muszą więc radzić sobie z matematyką i fizyką, a także, co ważne, mechaniką i konstrukcjami. Dodatkowym atutem dla studenta architektury będą kreatywność i wyobraźnia. Architektura to studia, w których schematyczne myślenie nie zda się na wiele.
Jeśli przyszły student czuje, że ma artystyczną duszę, a przy tym posiada niebanalną wyobraźnię i lubi tworzyć, powinien pomyśleć o architekturze wnętrz. Aby dostać się na takie studia, należy udowodnić swój talent w rysunku. Rysunek, jaki ma dać nam przepustkę na architekturę wnętrz, powinien jednak być artystyczny, nie techniczny i obrazować wiele atutów autora. Należy jednak podkreślić, że poza typowo ścisłymi przedmiotami, na architekturze znajdziemy też szereg tych zaliczanych do humanistycznych, takich jak: historia sztuki, malarstwo czy projektowanie.
Interesuje cię architektura? Studia te można rozpocząć w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, gdzie wprawdzie nie ma podziału na specjalizacje, ale dzięki temu każdy student otrzymuje całościowe wykształcenie z zakresu architektury.
Co zrobić, by zostać studentem architektury?
Architektura nie jest łatwym kierunkiem studiów, toteż trzeba popracować, aby się na niego dostać. Głównym warunkiem są zaawansowane umiejętności rysunkowe, kreatywność i dobre postrzeganie przestrzeni. Każdy student musi przejść złożony proces rekrutacyjny. Podczas egzaminów wstępnych specjaliści oceniają wspomniane wyżej cechy u kandydatów. Egzamin polega na wykonaniu rysunku w określonym czasie.
Warto jednak przyłożyć się do nauki już wcześniej. Zdanie egzaminów maturalnych z matematyki i języka polskiego to dodatkowe punkty. Najlepiej, aby oba przedmioty były zdawane zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym.
Jak poradzić sobie na architekturze?
Architektura – studia te cechują się ogromem zajęć i zaliczeń. Z całą pewnością łatwiej na tym kierunku będzie osobom, które mogą poszczycić się systematycznością i dobrą organizacją. Jeśli student wie już, co planuje robić po studiach, powinien skupić się na najważniejszych przedmiotach, które przydadzą mu się do późniejszej pracy.
Podobnie, jak na innych kierunkach, najtrudniejszy jest pierwszy rok. Po nim wiemy już, jak wyglądają dane studia i czego się spodziewać.
Niezwykle pomocna może okazać się współpraca z innymi studentami, która pomoże podzielić się obowiązkami. Warto mieć na studiach kogoś, do kogo można zwrócić się o pomoc. Poza tym, warto mieć jakieś hobby, które czasem pozwoli nam odetchnąć i oczyścić umysł – wówczas łatwiej wrócić do codziennych obowiązków studenckich.