Pracowników zatrudnionych na umowę o pracę obowiązuje określony w aktach prawnych czas pracy. Prawo pracy powinno zapewnić równe standardy i bezpieczeństwo dla każdego. W branży transportowej te regulacje są szczególnie ważne. Praca kierowcy wymaga bardzo dużego skupienia i odpowiedzialności. Zmęczenie niejednokrotnie doprowadziło do kolizji i wypadków drogowych. Co należy wiedzieć, aby zapobiegać takim sytuacjom? Jakie przepisy regulują pracę kierowcy? Jak najprościej przeprowadzić rozliczanie czasu pracy kierowców? Podpowiadamy!
Czas pracy kierowcy
Podstawowym aktem prawnym normującym rozliczanie czasu pracy kierowców powinien być Kodeks Pracy. Niestety są tam umieszczone jedynie podstawowe ramy czasowe, dotyczące pracy wszystkim pracowników zatrudnionych na umowę o pracę. Szczegółowe zagadnienia związane z czasem pracy kierowcy i jego rozliczaniem znajdują się w Ustawie o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Wytyczne zawarte w tej ustawie obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej.
Kiedy kierowca faktycznie pracuje?
Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Rozpatrując sprawę całościowo, trzeba zwrócić uwagę, że kierowca pracuje również przy załadunku i rozładunku, musi dbać o stan techniczny samego pojazdu oraz wszelkich przyczep i naczep. W przypadku kierowców busów lub autobusów do ich obowiązków służbowych należy nadzór na osobami wsiadającymi oraz wysiadającymi. Wartym podkreślenia jest też fakt, że za czas pracy kierowcy należy uznać oczekiwanie na załadunek lub rozładunek, który jest niezależny od samego kierowcy.
Rozliczanie czasu pracy kierowców a ustawowe przerwy w pracy
Czas ciągłej pracy kierowcy jest z góry nałożony przepisami. W przywołanej ustawie kierowcy przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku na każdą dobę. Ten czas nie wlicza się do czasu pracy. Kierowcy ma również prawo do jednej przerwy trwającej maksymalnie 5 godzin.
Rozliczanie czasu pracy kierowców – podsumowanie
Rozliczanie czasu pracy kierowców to niekończące się pytania. Poza prowadzeniem skrupulatnej ewidencji czasu pracy należy wziąć pod uwagę czy kierowca pracuje np. również w nocy. Pomocne w takich sytuacjach mogą okazać się specjalne oprogramowania dla branży transportowej jak 4Trans. Innym sposobem radzenia sobie z zawiłością przepisów i ich praktycznym zastosowaniem są programy szkoleniowe dla firm. Ciekawą ofertę szkoleń w zakresie rozliczania czasu pracy kierowców posiada Akademia Czasu Pracy. To roczny program dostępny w trzech różnych pakietach, więc każdy może dostosować go do potrzeb swojej firmy.