Analiza LCA (Life Cycle Assessment) zyskuje na popularności od końca lat 90, a współcześnie przykuwa coraz większą uwagę inwestorów, deweloperów i architektów. Analiza LCA polega na ocenie efektów jakie dany budynek wywiera na środowisko w całym cyklu życia. Wykorzystując zaawansowane oprogramowania komputerowe można wskazać nieefektywne ekologicznie rozwiązania projektowe, materiały i elementy z największym udziałem w produkcji CO2 oraz oszacować wpływ zużycia wody i energii w okresie użytkowania na środowisko. Troska o środowisko naturalne oraz wzrost świadomości ekologicznej powodują, że w branży budowlanej coraz częściej wykorzystuje się sprawdzone rozwiązania materiałowe, dzięki którym można ograniczyć oddziaływanie budynku na otoczenie.
Analiza od kołyski aż po grób
Analiza LCA cechuje się całościowym podejściem uwzględniającym cykl życia obiektu od jego stworzenia aż po utylizację („od kołyski do grobu”). Cykl życia dzieli się na następujące fazy: fazę wyrobu, fazę budowy, fazę użytkowania oraz fazę końca cyklu życiu, czyli rozbiórkę i składowanie, bądź wtórne wykorzystanie materiałów.
Analiza LCA zaczyna się od oceny przygotowań do produkcji (a więc wydobycia surowców i dostarczenia potrzebnej energii). Kolejnym etapem jest badanie procesu samej produkcji, a także konsumpcji. Na koniec bierze się pod uwagę zagospodarowanie odpadu. W teorii brzmi prosto, prawda? Nic nie jest jednak całkowicie oczywiste. Dyskusyjne pozostaje na przykład to, gdzie zaczyna się proces przygotowań do produkcji lub gdzie kończy się utylizacja produktu. Do jego wytworzenia może być konieczny na przykład węgiel, ale przecież do jego wydobycia też potrzebny jest pewien kapitał, którego pozyskanie wpływa na środowisko, i tak dalej, i tak dalej… Wykorzystanie zawansowanych narzędzi do obliczeń pozwala na przyjęcie najlepszych założeń oraz użycie danych właściwych dla lokalizacji inwestycji.
Elementy analizy LCA
Na proces wykonania analizy LCA składają się:
- identyfikacja i ocena ilościowa obciążeń generowanych do środowiska (zużyte surowce i energia, a także odpady),
- ocena ewentualnych wpływów tych obciążeń,
- estymacja dostępnych możliwości ich zmniejszenia.
Zalety analizy LCA
Niewątpliwą zaletą oceny Life Cycle Assessment jest kompleksowe podejście, uwzględniające cały cykl życia budynku. Nie bez znaczenia jest też uwzględnienie najbardziej istotnych ekosystemów oraz procesu powstawania zanieczyszczeń. Wyniki analizy mogą posłużyć do optymalizacji rozwiązań projektowych, a co za tym idzie ograniczenia kosztów budowy oraz zmniejszenia przyszłych kosztów eksploatacji budynku.
Wszystko to sprawia, że analiza LCA jest najbardziej obiektywnym i precyzyjnym narzędziem oceny środowiskowej, która stanowi część wielokryterialnych systemów certyfikacji LEED i BREEAM.