Chcąc postawić wymarzony dom, często skupiamy się na jego projekcie oraz znalezieniu odpowiedniej działki. Kluczową rolę odgrywa sąsiedztwo działki oraz jej malowniczość. Niestety, bywa, że na drugi plan schodzą jej uwarunkowania geotechniczne…

Nieskorzystanie z usług geologa przed podjęciem decyzji o budowie może mieć dramatyczne skutki. Badania geologiczne gruntu mogą zaoszczędzić w przyszłości masę nerwów, środków oraz ryzyka związanego ze statecznością. Ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu i czy rzeczywiście warto na nim oszczędzać?

Badania gruntu – dlaczego powinniśmy poznać opracowanie geologa?

To, co znajduje się w profilu gruntowym naszej działki może znacząco obiegać od tego, co domniemamy, lub co na swoim terenie posiada sąsiad. Bez dokładnego opracowania, które wykonuje się na podstawie odwiertów geologicznych, trudno jest ocenić podstawowe wskaźniki geotechniczne, jak rodzaj i spoistość gruntu, poziom wód gruntowych, zagęszczenie itd. Terenowe badania gruntu oraz opisanie podstawowych jego parametrów za pomocą badań laboratoryjnych jest podstawą dla projektantów i konstruktorów.

Badania geotechniczne dają nam podstawową wiedzę na temat tego, co i jak możemy budować na danym terenie. Wskaźniki geotechniczne są absolutnie niezbędne do prawidłowego obliczenia i doboru fundamentów. Mogą decydować o ilości kondygnacji budynku oraz możliwości podpiwniczenia, co bezpośrednio związane jest z poziomem wód gruntowych.

Niezobowiązujące doradztwo:
INTERRA – Przedsiębiorstwo Geologiczne i Geotechniczne
Geolog Poznań – Interra-Geologia.pl
Adres: Osiedle Rzeczypospolitej 85, 61-392 Poznań
http://www.interra-geologia.pl/

Jak zlecić badania geologiczne gruntu pod budowę?

Kompleksowe usługi geologa, na które składa się przeprowadzenie badań terenowych, ocena wskaźników oraz przygotowanie opracowania, możemy zamówić w lokalnej firmie geologicznej. Z uwagi na dużą ilość inwestycji budowlanych, liczba specjalistów w zakresie geologii i mechaniki gruntów z roku na rok rośnie. Warto jednak stawiać na firmy z doświadczeniem i odpowiednim sprzętem, które działają sprawnie, kompleksowo i mają już uznane portfolio realizacji w regionie. Wystarczy skontaktować się z jedną z takich firm, a specjaliści poprowadzą nas przez cały proces.

Ile kosztuje badanie gruntu pod budowę?

Zacznijmy może od tego, ile kosztuje zaniechanie takich badań. Niestety – dużo więcej niż same badania geologiczne. Cena jest wysoka, gdyż dotyczy naprawiania następstw złego posadowienia, czyli np. pęknięć fundamentów, ścian i sufitów, zlewania piwnic, osuwania się, podciągu kapilarnego itd. Następstw może być dużo więcej…

Koszt badania geologicznego gruntu to ok 800 – 1 200 zł za jeden odwiert. W przypadku budownictwa jednorodzinnego z reguły wystarczą 2 – 3 odwiertów. Jest to całkowita cena badań gruntu i opracowania geologicznego. Ilość wierceń oraz ich głębokość zależy od uwarunkowań naszej działki oraz projektu domu – cena badania geologicznego może więc różnić się znacząco. Na przykład domy z podpiwniczeniem, ze względu na analizy hydrogeologiczne, muszą mieć głębsze sondowanie, niż te bez piwnic. Ilość wierceń geologicznych zwiększa się także w przypadku budowy na gruntach słabonośnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj