Sklejka to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Cienkie i wytrzymałe płyty sklejki stworzone zostały jako materiał konstrukcyjny. Obecnie jednak coraz częściej wykorzystywane są podczas wykańczania wnętrz.

Czym jest sklejka?

Sklejka to nic innego jak szlachetna pochodna drewna. Jest to płyta zbudowana z arkuszy bardzo cienkiego forniru. Z powodzeniem wykorzystywana jest w dekoracyjnych zabudowach meblowych, na podłogach i ścianach.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że sklejka jest materiałem bardzo mocnym. Wśród płyt budowlanych drewnianych ma najwyższą wytrzymałość mechaniczną. Sprawdza się więc nawet jako materiał konstrukcyjny. Sklejka jest droższa niż budowlane płyty wiórowe, co wynika z metody jej produkcji. Z drugiej strony wyróżnia się wysokimi walorami dekoracyjnymi.

Jak zbudowana jest sklejka?

Sklejka zbudowana jest ze sprasowanych pod znacznym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze cienkich warstw drewna. Są one układane w taki sposób, aby w sąsiednich arkuszach drewniane włókna były ukierunkowane naprzemiennie. Dzięki temu sklejka jest odporna na odkształcenia i wyróżnia się dużą wytrzymałością mechaniczną. Produkowana jest z drewna iglastego bądź liściastego. Wszystko zależy w tym przypadku od rodzaju drewna zastosowanego na wierzchu. Warstwy wewnętrzne są bowiem często wykonywane z nieco tańszych fornirów.

Sklejka i jej zastosowanie

Sklejka to materiał lekki i twardy. Można ciąć go bez problemu piłą ręczną bądź pilarką elektryczną. Do konstrukcji nośnej przykręcany jest wkrętami samogwintującymi. Tam, gdzie liczy się z kolei estetyka, stosuje się również łączenia na czopy.

Sklejka jest materiałem o naprawdę szerokim zastosowaniu. Nie wszyscy wiedzą o tym, że często wykorzystywana jest w budownictwie. Wykonuje się z niej wiele produktów i akcesoriów dla sporej grupy dziedzin przemysłu. Znaleźć można je m.in. w ofercie sklepu https://etra.plus/. Oczywiście wybierając sklejkę, trzeba mieć na uwadze warunki panujące w danym pomieszczeniu. Produkty suchotrwałe są odpowiednie do wnętrz, które nie są narażone na wysoką wilgoć. Sklejki wodoodporne są z kolei idealne do łazienek czy kuchni.

Sklejka wcale nie musi mieć wykończenia. Wówczas z upływem czasu nieco żółknie pod wpływem promieniowania słonecznego, a potem delikatnie szarzeje. Można ją jednak równie dobrze polakierować czy pokryć lakierobejcą. Dobry efekt daje też olejowanie. Czasami sklejkę maluje się również farbą kryjącą, ale jedynie jedną warstwą, tak aby nie zakryć struktury forniru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj