Komonica zwyczajna, inaczej nazywana pospolitą bądź rożkową, jest wieloletnią, trwałą rośliną z rodziny motylkowatych. W Polsce występuje na terenie całego kraju, głównie na słonecznych łąkach, przydrożach, wzgórzach, rowach lub leśnych polanach. Jest gatunkiem, który cechują duża wytrzymałość i tolerancja, jeżeli chodzi o warunki siedliskowe. Często uprawia się ją jako roślinę pastewną, a także ze względu na jej właściwości lecznicze.

Właściwości komonicy zwyczajnej

Jak już wyżej zostało wspomniane komonica jest rośliną bardzo wytrzymałą i tolerancyjną, dlatego może rosnąć na bardzo różnych typach podłoża, między innymi: na glebach ciężkich czy wilgotnych. Natomiast o wiele lepiej będzie rozwijała się na podłożu, które jest odpowiednio spulchnione. Ponadto komonica zwyczajna to roślina odporna na niskie temperatury, a także krótkotrwałe susze. Należy też zauważyć, że nie jest wrażliwa na deptanie oraz przygryzanie przez zwierzęta. Musi być jednak uprawiana w nasłonecznionych miejscach, gdyż jest rośliną światłolubną.

Komonica zwyczajna ma liczne właściwości lecznicze, które są pomocne przy wspomaganiu leczenia różnych chorób. Działają one przeciwzapalnie, moczopędnie, rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwrodnikowo oraz uspokajająco. Mogą one chronić także siatkówkę i naczyniówkę ludzkiego oka.

Zastosowania komonicy zwyczajnej

Komonicę zwyczajną hoduje się przede wszystkim w celu jej przetworzenia na wysoką jakościowo i bogatą w składniki odżywcze paszę dla zwierząt. Zawiera ona duże ilości białka oraz różnych składników mineralnych, w tym wapnia czy magnezu. Ma także większą zawartość karotenów niż u innych roślin motylkowatych. Występują w niej jednak związki cyjanogenne, które powodują jej gorzki smak, dlatego zwierzęta niechętnie ją zjadają. Znika on jednak po wysuszeniu rośliny.

Ponadto komonica zwyczajna jest rośliną miododajną. Jej kwiaty można zaobserwować od maja do września. Są one zapylane przez owady. Roślina ta może być uprawiana w warunkach podgórskich, a nawet górskich. Wykorzystuje się ją przy zasiewaniu zboczy, ponieważ świetnie zapobiega erozji.

Nasiona komonicy zwyczajnej można znaleźć w mieszance traw pastewnych na tereny suche oraz mieszankach miododajnych wieloletnich przeznaczonych do różnych rodzajów gleb. Oferuje je Małopolska Hodowla Roślin. Firma ta od 1872 roku dostarcza na rynek materiał siewny roślin rolniczych, który jest najwyższej jakości. Jeżeli jest się zainteresowanym uprawą komonicy zwyczajnej to produkty tej firmy będą doskonałym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj