Agregaty parowe są urządzeniami, które pozwalają na wytwarzanie pary, po podłączeniu ich do odpowiednich mediów. Stosuje się je w wytwornicach pary, w takich branżach jak przemysł spożywczy, energetyczny, farmaceutyczny. Od agregatów zależy skuteczność wytwornic. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiednich temperatury i ciśnienia. Wyposażone w wiele podzespołów stanowią optymalne rozwiązanie w wielu przypadkach. Dowiedz się, jak działa agregat!

Elementy agregatów parowych

Agregaty stosowane w wytwornicach pary są na ogół wyposażone w komponenty, które dają szerokie możliwości zastosowania. Wśród najczęściej spotykanych podzespołów warto wymienić:

  • regulatory ciśnienia,
  • stacje uzdatniania wody,
  • filtry,
  • manometry,
  • zbiorniki wody zasilającej,
  • kolektory parowe,
  • pakiety przyłączeniowe,
  • ramy konstrukcyjne i stelaże,
  • stacje redukcyjne,
  • inne urządzenia dodatkowe.

Podzespoły te, wraz z odpowiednimi modyfikacjami, sprawiają, że agregaty do wytwornic pary można dopasować do konkretnych, również trudnych warunków pracy. Wspólne elementy nośne sprawiają, że konstrukcja jest zwarta i nie wymaga dużej powierzchni. Agregaty mogą być montowane w ciągach technologicznych, ale również jako samodzielne urządzenia.

Działanie agregatu parowego

Agregat parowy jest zwykle przystosowywany do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jak wskazują specjaliści firmy J.J. Krupiński, dzięki temu ewentualne błędy montażowe zostają wyeliminowane już na etapie wykonywania instalacji.

Popularne, elektryczne wytwornice pary łączą w sobie nowoczesne rozwiązania techniczne. Wysoka czystość pary jest zapewniona dzięki automatycznemu odsalaniu oraz odmulaniu układu ciśnieniowego. W urządzeniu tym woda zasilająca podawana jest przez pompę odśrodkową oraz ekonomizer. Trafia ona do zbiornika ciśnieniowego, jej ilość zależy od poziomu cieczy w kotle. Ciśnienie pary steruje palnikiem. Po jego załączeniu, energia spalin przenika przez ścianki zbiornika ciśnieniowego do wody i doprowadza ją do wyparowania. Parowanie wody powoduje wzrost ciśnienia w kotle. W momencie uzyskania pożądanej wartości ciśnienia palnik zostaje wyłączony. Pozostała energia, w trakcie przejścia przez ekonomizer, zostaje przekazana wodzie zasilającej.

Najwyższa dbałość o szczegóły, a więc przede wszystkim estetyczna budowa, pozwala na korzystanie z wytwornicy pary również w warunkach wymagających zachowania szczególnej higieny. Komfort użytkowania zapewniają sterowniki oraz dedykowane oprogramowanie. Dlatego warto na nie zwrócić uwagę przy doborze modelu agregatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj