Ciężkie kontenerowce wiozące tysiące ton przez ocean i małe samochody dostawcze dowożące posiłki cateringowe. Chociaż dzieli je mnóstwo rzeczy, łączy ta jedna: w obu przypadkach biorą udział w niezwykle ważnym dla gospodarki łańcuchu dostaw. Jedno przerwane ogniwo wystarczy, aby cała sieć dostawców, producentów i konsumentów (odbiorców) została na jakiś czas sparaliżowana. W tym wszystkim dużą rolę ogrywa również transport ponadgabarytowy, czyli specjalny rodzaj spedycji obejmujący towary i ładunki przekraczające jakąś normatywną wartość gabarytową.

Przygotowanie procesu transportowego

Jeśli jednak ktoś wyobraża sobie, że przewóz wielkich ładunków wymaga jedynie ich odpowiedniego zapakowania, ułożenia na pace ciężarówki i dostarczenia do docelowego miejsca, to rzeczywistość szybko weryfikuje taką wizję. W przypadku spedycji tego typu konieczny jest długi proces samych przygotowań, w tym dopasowania środka transportu do rodzaju przewożonego towaru. Nie zawsze jego wymiary albo waga będą pozwalały na zastosowanie standardowych sposobów transportu ciężarowego. Dodatkowo w niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie stosownych pozwoleń np. na zajęcie pasa drogowego albo uzyskanie policyjnej eskorty. Profesjonalnie zorganizowany transport ponadgabarytowy może wymagać też pilotażu oraz dokumentacji technicznej dróg, po których będzie się poruszał.

Transport krajowy i zagraniczny

Rolą spedytora jak spt24.eu jest po pierwsze stworzenie najbardziej optymalnego planu transportu ładunków niestandardowych i ponadgabarytowych, a po drugie poprawa realizacja całego procesu. Logistyka przedsięwzięcia jest na tyle skomplikowana, że zwykle wymaga współpracy nie tylko wielu różnych osób, ale i służb drogowych, a sam transport ze względu na utrudnienia w ruchu może odbywać się najczęściej tylko nocami. Dodatkowo sytuacja się komplikuje, gdy kolumna transportowa opuszcza terytorium Polski i wjeżdża do krajów sąsiednich. Różnorodność przepisów tam obowiązujących to również domena samego spedytora, który powinien uzyskać stosowne zezwolenia i uprawnienia. Ponieważ transport ponadgabarytowy należy do usług obarczonych dość sporym ryzykiem, ładunek powinien być odpowiednio zabezpieczony w czasie pojazdu, ale i finansowo ubezpieczony, aby w razie komplikacji klient zlecający usługę nie poniósł dotkliwych strat.

Środki transportowe

W przypadku przewozu ładunków o nienormatywnych wymiarach możliwe jest zastosowanie różnych środków transportowych, nie tylko klasycznych pojazdów kołowych. W tego typu spedycji można z powodzeniem sięgać po transport wodny a nawet powietrzny, jeśli firma takim dysponuje i jest on najbardziej optymalną formą dostarczenia ładunku. To, jaką drogę się wybierze i po jakie środki sięgnie, należy do decyzji spedytora opracowującego plan całego przedsięwzięcia.

Szczegóły wytycznych dotyczących przewozów ponadgabarytowych dostępne na stronie: spt24.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj