Kiedy trzeba rozliczyć PIT wiele osób stresuje się, czy zrobi to prawidłowo. Takie dylematy dotyczą szczególnie tych, którzy uzyskali dochody poza Polską. Zarobki zagraniczne często są wynikiem sezonowych wyjazdów, na kilka miesięcy. Równie często są to długie kontrakty, podczas których pracownik spędza więcej czasu za granicą niż w kraju. Czy mieszkając poza Polską, nadal należy rozliczyć PIT?

Jak mówi ekspert z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pukaluk:

Niektórzy sądzą, że jeżeli zarabiają za granicą, to podatek dochodowy w Polsce ich nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Otrzymując pensję poza Polską nadal pozostaje się polskim podatnikiem obowiązanym corocznym rozliczaniem PIT. Dzieje się tak, jeżeli urząd skarbowy wykaże Polskę jako miejsce zamieszkania podatnika. Może tak być nawet, jeżeli podatnik większość czasu spędza poza krajem.

Zagraniczni podatnicy, czyli kto musi składać PIT?

Zgodnie z ustawą PIT za osoby podlegające obowiązkowi podatkowemu w Polsce uważani są mieszkańcy kraju. Wcale nie oznacza to jednak, że ktoś kto wyprowadził się np. do Niemiec nie musi płacić podatków w Polsce. Ustawa mówi, że obowiązek składnia PIT dotyczy obywateli, którzy przebywają w kraju dłużej niż 183 dni oraz tych, którzy mają w Polsce ośrodek interesów życiowych. To znaczy, że jeżeli podatnik przez większą część czasu mieszka w Niemczech, ale swój dom rodzinny z małżonkiem i dziećmi ma w Polsce, nadal uznawany będzie za polskiego podatnika. Tym samym musi rozliczyć się ze swoich zagranicznych dochodów w Polsce. Powstaje pytanie, co z podatkami w kraju uzyskania przychodu? Czy pracując za granica płaci się podatki podwójnie? Polska z wieloma krajami podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, aby nie doprowadzić do sytuacji płacenia dwóch podatków za jeden dochód.

Rozliczanie podatku za granicą

Jeżeli nie wiesz, czy Twoje zarobki podlegają polskiemu rozliczeniu PIT, możesz wejść na rządową stronę dotyczącą podatków i finansów oraz poszukać tabeli z wykazem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Możesz także skorzystać z usług firmy podatkowej, która sprawdzi to za Ciebie. Doradca podatkowy może całkowicie wyręczyć Cię z rozliczania zagranicznych podatków. Jeżeli rozliczasz się z polskim fiskusem poza Polską, skorzystanie z fachowego pośrednika to oszczędność czasu, nerwów i brak komplikacji. Innym sposobem jest złożenie PITu w urzędzie konsularnym, drogą pocztową lub drogą elektroniczną poprzez program e-PIT. Należy jednak pamiętać, że zagraniczny pracodawca nie odpowiada za PIT pracownika. Dlatego na Twoim koncie podatnika nie znajdą się automatycznie rozliczenia za zagraniczną pracę. Musisz dokonać formalności samodzielnie. Tym bardziej przydatna będzie pomoc doświadczonego fachowca, który wie jakie stawki podatkowe naliczyć, w jakim systemie oraz dopilnuje, że wszystkie załączniki do zeznania PIT będą wypełnione bezbłędnie. Ponadto specjalista będzie wiedział, czy w Twoim przypadku możliwe jest skorzystanie z ulg podatkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj