Opony to jedna z najważniejszych części w każdym pojeździe. Decydują o bezpieczeństwie jazdy, mając kluczowy wpływ na przyczepność, sterowność i długość drogi hamowania. Niezadbane, zużyte opony mogą utrudniać jazdę, a nawet być przyczyną wypadku. Sprawdź, jak zadbać o swoje ogumienie, aby uniknąć nieprzyjemności na drodze.

Jak kontrolować stan opon?

Najłatwiejszym sposobem na skontrolowanie stanu opon jest sprawdzenie głębokości bieżnika. Według przepisów powinna ona wynosić co najmniej 1,6 mm, niezależnie czy są to opony zimowe, czy letnie. Mniejsza głębokość zmniejsza sterowność auta, a jazda na takich oponach grozi mandatem. Wielu producentów ogumienia zaleca jednak częstszą wymianę opon na nowe. Według ich wskazówek głębokość bieżnika nie powinna być mniejsza niż 3-4 mm. Sygnałem alarmowym, który wskazuje, że pora na nowe ogumienie, jest także to, w jaki sposób się ono ściera. Jeśli bieżnik jest w jednym miejscu znacznie płytszy niż w innych, to znak, że coś jest nie tak i najlepiej zainstalować nowy komplet opon.

Zmiana opon – jak często?

Podstawą dbania o opony jest ich regularna wymiana. Powinna ona następować co najmniej dwa razy w roku, w momencie zmiany pogody z letniej na zimową i na odwrót. Pozwala to na dostosowanie ogumienia do warunków atmosferycznych, dzięki czemu można uniknąć takich sytuacji jak utrata kontroli nad kierownicą czy poślizg. Ponadto, opony sezonowe znacznie szybciej zużywają się w nieodpowiednich warunkach.

Sezonową wymianę opon najlepiej zlecić specjalistom, takim jak serwisy Bunar. Profesjonalny mechanik rozpozna, czy koła wymagają wyważenia lub korekty geometrii. Auto, które nie jest odpowiednio wyważone, będzie ściągało w prawo lub lewo, co znacznie utrudnia sterowanie.

Kiedy powinno się wymieniać opony?

Sezonowa wymiana opon z letnich na zimowe powinna nastąpić jeszcze przed pojawieniem się mrozów. Zaleca się, aby było to wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto być przygotowanym na nadejście zimy, aby śnieg nie okazał się zaskoczeniem. W przypadku wymiany opon zimowych na letnie, należy zaczekać aż pogoda się ustabilizuje. Wiosną nadal zdarzają się przymrozki i opady śniegu, nie warto więc spieszyć się z wymianą w pierwsze słoneczne dni.

Przechowywanie opon – jak powinno wyglądać?

To, w jaki sposób opony są składowane ma diametralny wpływ na to, czy w następnym sezonie nadal będą w dobrym stanie. Wymagają one specjalnych warunków. Niespełnienie ich może spowodować, że już po kilku miesiącach opona straci swój kształt i właściwości i nie będzie się nadawała do używania. Jakie są zatem odpowiednie warunki do przechowywania opon?

  • Czystość. Przed schowaniem i zabezpieczeniem, ogumienie powinno być dokładnie oczyszczone. Musi to być zrobione z użyciem odpowiednich preparatów, które nie uszkodzą struktury gumy.
  • Suszenie i konserwacja. Na gumie nie może pozostać wilgoć. Po osuszeniu pokrywa się ją preparatem konserwującym, który zabezpiecza oponę.
  • Ochrona przed ciepłem, wilgocią i promieniowaniem UV. Każdy z tych czynników, a w szczególności ich połączenie, może spowodować pęknięcia i zmniejszyć wytrzymałość ogumienia.
  • Odpowiednia pozycja. Opony, które są czymś przygniecione lub zbyt długo stoją w jednym ustawieniu, po pewnym czasie tracą swój pierwotny kształt.

Warunki te trudno zapewnić w przydomowym garażu. Z tego powodu zaleca się korzystanie z przechowalni opon. Usługa taka jest dostępna w większości profesjonalnych serwisów opon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj