Barber to słowo, które coraz częściej pojawia się na ustach mężczyzn i kobiet. Jednak określenie to dla wielu pozostaje tajemnicą, tajemnicą która zostanie odkryta w tym artykule.

Może wydawać się, że zawód barbera jest nowo powstałą profesją. Prawda jest taka, że był znany i wykonywany w czasach starożytnych. Świadczą o tym, mające 7 tys. lat znaleziska, brzytwy pochodzące z epoki brązu. Czas wyjaśnić, kim jest barber. Współcześnie to fryzjer męski, przygotowany do pracy maszynką i brzytwą. Potrafi zająć się fryzurą i zarostem. Jakie inne ciekawostki związane są z tym zawodem?

Co warto wiedzieć o pracy barbera?

Z zawodem barbera wiąże się wiele ciekawostek. Warto poznać choć dwie z nich. W ten sposób łatwo będzie wskazać, że barber Pszczyna to dobry specjalista w swoim fachu.

Jakie są różnice między barberem a fryzjerem?

Fryzjer jest przygotowany do pracy w salonach damsko-męskich, obsługuje klientów bez względu na płeć. W swojej pracy musi znać przede wszystkim damskie techniki strzyżenia i pielęgnacji. Choć fryzjerstwo męskie rządzi się swoimi prawami, z powodzeniem potrafi zająć się męską fryzurą. Wizyta w salonie fryzjerskim zapewnia panom podstawowe usługi. Nie gwarantuje jednak strzyżenia zarostu. Do tego wymaga się umiejętności posługiwania maszynką i brzytwą.

Klienci wybierają barbera właśnie ze względu na brodę. Specjalista potrafi zadbać o stan zarostu, odpowiednio przyciąć i nadać mu pożądany kształt. Barber najpierw sięga po maszynkę, rzadziej albo wcale, po nożyczki. Zajmie się też fryzurą, nadając jej kształt bardziej wyrazisty, elegancki, po prostu męski.

Gdzie strzyże barber?

Fryzjer pracuje w salonie, którego wygląd jest uniwersalny, zazwyczaj nowoczesny. Przy kilku stanowiskach rozmieszczonych na sali pracują styliści i stylistki fryzur, w tle słychać pogodną, nastrojową muzykę. Częstymi gośćmi są rodzice z dziećmi. Barber wykonuje swoje usługi w lokalu, który określa się jako barber shop. Barber shop posiada zupełnie inny klimat. Najczęściej miejsce to swoim wyglądem przypomina salony fryzjerskie z początków XX w.

Miejsce pracy barbera najczęściej urządzane jest w stylu rockendrolowym, sportowym lub oldschoolowym. Może być związane z innym męskim tematem lub pasją. To co w nich charakterystyczne to surowy klimat, ograniczona paleta barw, specyficzna muzyka jak rock, blues, jazz, charakterystyczne, stylowe wyposażenie wnętrza. Wszystko to ma stworzyć sympatyczną, męską atmosferę, sprzyjającą pracy, spotkaniu i relaksowi. Nic dziwnego, że usługi barbera zyskują coraz bardziej na popularności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj