Trudno przecenić wartość użytkową i estetyczną drewnianych produktów ogrodowych. Wśród wyrobów, które w Polsce cieszą się dużym uznaniem konsumentów, są drewniane płoty ogrodowe. Ich zalety można wymienić niemal jednym tchem: są funkcjonalne, łatwe w montażu, odporne i dają całą masę możliwości aranżacyjnych. Jednak czy płoty drewniane to wyłącznie materiał na ogrodzenie posesji?
Płoty ogrodowe jako naturalne „ścianki działowe”
Płoty ażurowe drewniane rewelacyjnie sprawdzają się w przypadku dzielenia dużych ogrodów na mniejsze strefy. Nazwaliśmy to roboczo „drewnianymi ściankami działowymi”, bo podobnie jak w domu należy wydzielić poszczególne pomieszczenia, tak samo i w ogrodzie przyda się uporządkowanie przestrzeni. Płoty ogrodowe z drewna, np. płoty kratkowe lub częściowo ażurowe, mogą uroczo oddzielić strefy nasadzeń od strefy wypoczynkowej, placu zabaw dla dzieci czy strefy użytkowej, gdzie gromadzimy narzędzia ogrodowe lub pojemniki na odpady.
Inspiracje do tego typu zastosowania możemy zaczerpnąć z przestrzeni publicznej, gdzie, co przyznajemy z wielką ulgą, stawia się częściej na drewniane płoty osłonowe kosztem siatek drucianych. Znajdziemy je na osiedlach mieszkalnych, w parkach i strefach gastronomicznych – wszędzie tam, gdzie trzeba choć w części wydzielić pewną przestrzeń o konkretnym zastosowaniu.
Płoty drewniane przy uprawie roślin i porządkowaniu ogrodu
Pojedyncze przęsła płotów osłonowych z drewna bywają bardzo pomocne, gdy planujemy zabrać się za nasadzenia pnące. Rośliny tego typu potrzebują oparcia, by rosnąć pod górę, a drewniany płot rewelacyjnie się do tego nadaje. Z czasem, gdy płot ogrodowy zostanie całkowicie pokryty rośliną pnącą, nasz ogród zyskuje zieloną ścianę, przepiękną, dającą cień latem oraz będącą prawdziwym dziełem sztuki jesienią, gdy liście przybierają pastelowe kolory.
Ażurowy płot drewniany ma tę zaletę, że w przestworach kratek możemy umieścić różnego rodzaju haczyki, na których wiesza się narzędzia ogrodowe, czyli wszelakiej maści łopaty, sekatory, wiaderka, konewki itd. Wygląda to bardzo ładnie, a po ogrodzie nie walają się nieustannie drobne przedmioty.
Płoty drewniane to także świetne miejsce do powieszenia doniczek lub oświetlenia, np. w pobliżu ławki lub zestawu mebli ogrodowych. Te drewniane podpory można wykorzystać na bardzo różne sposoby, a ich łatwy montaż, niewielka waga i uniwersalny design, sprawiają, że rzadko kiedy nie pasują do aranżacji ogrodu. Drewno jest materiałem biodegradowalnym, dlatego płoty ogrodowe z tego materiału są uznawane za bardziej ekologiczne, niż ich aluminiowe czy stalowe odpowiedniki.
Gdzie kupić płoty ogrodowe?
Proste, katalogowe modele można nabyć w dowolnym markecie budowlanym lub sklepie branżowym (musi mieć jednak spory magazyn, w innym wypadku towar zostanie wyprodukowany i dostarczony na zamówienie, a czas oczekiwania w zależności od pory roku może być spory).
Płoty ogrodowe możemy kupić także w sklepach online (www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe). Wielu polskich producentów prowadzi swoje punkty sprzedażowe, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych modeli, z podziałem na wysokości, gatunek drewna itd. Towar dostarczany jest pod wskazany adres, a w niektórych przypadkach można także skorzystać z ekipy montażowej, która wyręczy nas z budowy drewnianego płotu ogrodowego.