Kursy CNC to znakomity sposób na to, aby rozpocząć karierę zawodową na stanowisku operatora obrabiarek CNC i zawodach pokrewnych. Dzięki tego rodzaju szkoleniom, możliwe jest gruntowne nauczenie się obsługi najczęściej spotykanych systemów sterowania obrabiarkami CNC (frezarkami i tokarkami). Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polegają kursy CNC.

Niezależnie od tego, czy jest to podstawowy kurs dla przyszłych operatorów obrabiarek CNC czy zaawansowany CNC kurs heldenhain – wybór szkoleń od najlepszych firm edukacyjnych, wiąże się z dobrym startem w nowy zawód. Nie warto wybierać pierwszego lepszego szkolenia czy kierować się jedynie najniższą ceną. Istnieje kilka czynników, które wpływają na skuteczność tego rodzaju programów edukacyjnych.

Kurs CNC dla przyszłych operatorów frezarek i tokarek – teoria

Podstawowy kurs CNC dla przyszłych operatorów CNC to zazwyczaj kilkudniowe, intensywne szkolenia, trwające łącznie mniej więcej kilkadziesiąt godzin. Niezależnie od konkretnego programu, po przebyciu danego kursu, każda osoba, która go ukończyła, powinna być przygotowana do samodzielnej pracy jako operator przy obrabiarkach CNC (tokarki, frezarki).

Pierwszy etap kursu CNC jest zazwyczaj poświęcony teorii i nauce odczytów rysunków technicznych. Dzięki temu kursanci nabierają dobrych praktyk i pożytecznej wiedzy, zanim zaczną pracę z obrabiarkami. Zaletą kursów od najlepszych firm szkoleniowych jest wprowadzanie na tym etapie ćwiczeń z wykorzystaniem programów typu symulator.

Po etapie praktycznym, zazwyczaj nadchodzi czas na zajęcia poświęcone rysunkom technicznym w czasie obróbki skrawaniem. Prowadzący omawiają wraz z kursantami poszczególne przykłady dokumentacji technicznym, z którymi będą mieli do czynienia w czasie codziennej pracy.

Po przejściu tego etapu, najczęściej omawiany jest kartezjański układ współrzędnych, wykorzystywane w obróbce skrawaniem, jak również realizowane są proste ćwiczenia na rysunkach technicznych, dzięki którym możliwe jest określenie punktów, które są charakterystyczne dla poszczególnych konturów.

Praktyczny etap kursu CNC – technologia obróbki

Po części teoretycznej i wprowadzeniu do kursu, zazwyczaj omawiane są zagadnienia związane z tokarstwem. W trakcie zajęć, kursanci dowiadują się m.in., jakie są rodzaje narzędzi tokarskich, a także na czym polega geometria tokarki i układ współrzędnych przedmiotu obrabianego.

W większości przypadków, zajęcia związane z technologią obróbki w tokarstwie zajmują jeden dzień. Następnie przychodzi czas na praktykę związaną z technologią obróbki we frezarstwie. Tam, kursanci dowiadują się m.in. na czym polega budowa i kinematyka frezarki czy geometria frezarki i jej charakterystyczne punkty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj