Jedynym możliwym po względem prawa definitywnym zakończeniem małżeństwa jest rozwód. A najłatwiejsza, najmniej kosztowna oraz najmniej stresująca jego forma to ta, która bazuje na obopólnej zgodzie małżonków. Wyjaśniamy na czym polega tego typu rozwiązanie i jak przebiega rozwód za porozumieniem stron.

Porozumienie stron a rozwód – co warto wiedzieć?

Gdy dochodzi do sporu między żoną i mężem, cała procedura rozwiązania małżeństwa może być inicjowana pozwem o rozwód, który wnosi jeden z małżonków. W takiej sytuacji do drugiego z małżonków trafia odpowiednie zawiadomienie. W przypadku rozwodu za porozumieniem stron, mąż z żoną wspólnie zgadzają się na zakończenie małżeństwa oraz ustalają wszystkie niezbędne szczegóły jego rozwiązania. W rezultacie tego typu rozstanie za obopólną zgodą oszczędza dużo czasu i pieniędzy. O wiele bardziej kosztowne pod względem finansowym czy emocjonalnym są sporne rozwody Warszawa to miasto, w którym coraz większa liczba małżonków decyduje się na polubowne zakończenie swojego związku.

Rozwody Warszawa – w jaki sposób przygotować się do procesu za porozumieniem stron?

Rozwód za porozumieniem stron wymaga ustalenia pewnych formalności jeszcze przed wytoczeniem powództwa. Podstawą do zgodnego z prawem definitywnego rozstania jest w takim przypadku niezachwiana wzajemna zgoda małżonków – w sądzie powinni oni prezentować takie same stanowiska. W postępowaniu nie ma oskarżonych, dlatego nie są wymagane dowody i motywy. Świadka wzywa się tylko w sytuacji, w której para ma małoletnie dzieci. Sąd bada jedynie, czy nie wystąpiły przesłanki pozytywne lub negatywne do rozwiązania małżeństwa przez rozwód.

Ułatwiona procedura nie oznacza, że w rozwodzie za porozumieniem stron nie trzeba składać pozwu. Pismo to powinno spełniać wszelkie warunki formalne dokumentu niezbędnego w przypadku rozwodu. Do pozwu należy dołączyć porozumienie małżeńskie oraz (jeśli para ma dzieci) porozumienie rodzicielskie. Nie ma jednego wzoru, według którego powinny zostać przygotowane te dokumenty. Ich treść trzeba sformułować w zależności od potrzeb, oczekiwań i sytuacji danego małżeństwa. Wniosek o rozwód za porozumieniem stron dołącza się do pozwu rozwodowego.

Rozwód za porozumieniem stron – jak wygląda?

Wiele osób zastanawia się również, jak na sali sądowej są przeprowadzane tego typu rozwody Warszawa to miasto, w którym po złożeniu wniosku i pozwu należy poczekać na termin wyznaczenia sprawy – to zwykle od kilku do kilkunastu tygodni. Samo postępowanie jest krótkie i nieskomplikowane. Sąd skupia się zwykle jedynie na pytaniach dotyczących tego, jak przebiegało małżeństwo, a także tym co zostało ustalone w zakresie rozwodu. Jeśli para ma dzieci, sąd w wyroku uwzględni uzgodnione między żoną i mężem koszty utrzymania potomstwa – oczywiście muszą być one zgodne z dobrem dziecka. Może również ustalić alimenty na rzecz byłego małżonka, gdy jego sytuacja materialna tego wymaga.

Choć cały proces jest łatwy, podczas przygotowywania pozwu oraz porozumień warto skorzystać z pomocy prawnika, który wskaże co powinny obejmować poszczególne dokumenty i podpowie jak można otrzymać zwrot części kosztów postępowania rozwodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj