Rozwód to trudny moment w życiu każdej rodziny, który jest wymagający nie tylko ze względów emocjonalnych, ale również finansowych. Często wiąże się on z podziałem majątku wspólnego, który został zgromadzony w trakcie małżeństwa. Jakie konkretnie są prawa i zasady podziału majątku? O tym w niniejszym artykule.
Sprawy o podział majątku
Rozwód to proces, który ma wpływ na wiele aspektów życia, w tym na podział majątku. W przypadku małżeństwa składa się on z dwóch części tj. majątku wspólnego oraz majątku osobistego. Warto wiedzieć, że po rozwodzie podziałowi podlega majątek wspólny, a wobec majątku osobistego prowadzone są rozliczenia.
Małżeństwo powinno zwrócić wydatki, które zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty. Nie wchodzą w to jednak wydatki konieczne tj. takie, które zostały przeznaczone na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Można też żądać zwrotu wydatków poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny, o ile środki te nie posłużyły do zaspokojenia potrzeb rodziny.
Od tej zasady również jest wyjątek — takie wydatki nie mogą bowiem w chwili ustania wspólności zwiększać majątku. W razie wątpliwości i pytań zawsze warto skonsultować się z wyspecjalizowaną kancelarią prawną.
Majątek wspólny i majątek osobisty
Majątek wspólny powstaje zasadniczo w momencie zawarcia związku małżeńskiego. W jego skład wchodzą przedmioty majątkowe, które zostały nabyte już podczas trwania tzw. ustawowej wspólności majątkowej. Będą to więc m.in. dochody z majątku wspólnego środki na rachunkach otwartych lub pracowniczym funduszu emerytalnym, wynagrodzenia za pracę oraz dochody z tytułu innych działalności zarobkowych, kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, przedmioty codziennego użytku domowego itd.
Do majątku osobistego, a więc niepodlegającego podziałowi zaliczają się m.in.:
- przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej,
- przedmioty, które zostały nabyte drogą dziedziczenia, zapisu lub darowizny (chyba, że postanowiono inaczej),
- wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę i/lub innej działalności zarobkowej,
- przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub inne problemy zdrowotne (istnieją wyjątki),
- przedmioty majątkowe, które służą do wyłącznego zaspokajania potrzeb jednego z małżonków (biżuteria, okulary korekcyjne),
- prawa autorskie,
- prawa niezbywalne.
Majątek wspólny dzielony jest równo, a więc po połowie. Jednakże ze względu na fakt, że bardzo często zdarza się, że któryś z małżonków włożył w majątek wspólny znacznie więcej środków finansowych, dochodzi do konfrontacji sądowych.
Podczas procesu podziału majątku małżonkowie mają określone prawa, które są zabezpieczone przez prawo:
- Prawo do uczciwego podziału majątku — każdy małżonek ma prawo do uczciwego podziału majątku zgromadzonego w trakcie małżeństwa.
- Prawo do otrzymania informacji — obie strony mają prawo do pełnej informacji na temat majątku małżeńskiego. Oznacza to, że każdy małżonek ma prawo do dostępu do dokumentów finansowych i innych informacji dotyczących majątku.
- Prawo do reprezentacji przez prawnika — obie strony mają prawo do reprezentacji przez prawnika podczas procesu podziału majątku.
- Prawo do odwołania się do sądu — jeśli małżonkowie nie są w stanie osiągnąć porozumienia w kwestii podziału majątku, to mają prawo do odwołania się do sądu.
Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła Kancelaria Adwokacka – Młyńska 21 z Gdańska – https://www.kancelariamlynska.pl/podzial-majatku-gdansk/.