Terminem nadżerka szyjki macicy określa się powstałe w obrębie tego obszaru ubytki nabłonka. Termin ten u wielu pacjentek wywołuje panikę, ale czy naprawdę jest się czego bać? Jakie mogą być przyczyny powstawania nadżerek? Jakie są ich najczęściej występujące objawy? Na czym polega diagnostyka? Oraz oczywiście, na czym polega leczenie? O tym wszystkim przeczytasz w artykule.

Co to jest nadżerka szyjki macicy?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, nadżerka szyjki macicy to różnego typu ubytki nabłonka. Takim terminem opisuje się powstające na szyjce macicy obszaru o nieregularnym zaczerwienieniu. Nadżerka ma zawsze postać niewielkiej ranki o nierównej powierzchni, która na pierwszy rzut oka może się wydawać niepozorna i niegroźna. Do jej powstania dochodzi wówczas, gdy z kanału szyjki macicy nabłonek z części pochwowej wypiera nabłonek walcowaty. Do powstawania nadżerek dochodzi stosunkowo często. Według statystyk, z takim problemem w pewnym momencie życia spotyka się nawet około 30 proc. kobiet.

Nadżerki to nie jest jednak tylko jeden typ zmian w obrębie szyjki macicy. Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerek:

  • Nadżerki prawdziwe – stan, w którym dochodzi do powstania kraterowatego ubytku w ochronnej pokrywie nabłonka wielowarstwowego płaskiego. Do takich zmian najczęściej dochodzi w zaawansowanych klinicznie przypadkach raka szyjki macicy.
  • Nadżerki rzekome – Tego typu zmiany powstają w wyniku zastępowania nabłonka wielowarstwowego płaskiego, który pokrywa zewnętrzną powierzchnię części pochwowej szyjki, nabłonkiem gruczołowym, który normalnie wyściela kanał szyjki macicy.

Jakie mogą być przyczyny powstawanie nadżerek?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Do powstania nadżerek szyjki macicy najczęściej dochodzi na skutek nieleczonych, ignorowanych stanów zapalnych pochwy i sromu. Takie problemy często występują jednak także po porodzie lub u kobiet, które przeszły poronienie oraz w wyniku urazów mechanicznych, np. podczas współżycia. Do powstania stanów zapalnych, które później zmieniają się w nadżerki może także dochodzić w wyniku stosowania tamponów lub antykoncepcji domacicznej.

Objawy nadżerek szyjki macicy

Powstanie nadżerki szyjki macicy nie wiąże się z jakimiś konkretnymi objawami, które od razu mogą być podstawą do postawienia szybkiej diagnozy. Najczęściej kobiety skarżą się po prostu, że odczuwają pieczenie i swędzenie miejsc intymnych. Po powstaniu nadżerek często dochodzi też do powstania, mających przykry i podrażniających okolice sromu zapach, upławów. Z powodu nadżerek u kobiet może też dochodzić podczas stosunku lub po prostu między miesiączkami do krwawień. Po zauważeniu u siebie któregoś ze wskazanych wyżej objawów na pewno więc warto jest się jak najszybciej umówić na wizytę w gabinecie ginekologicznym, żeby sprawdzić, co jest przyczyną powstałych problemów.

Diagnostyka nadżerek szyjki macicy

Istnieje kilka rodzajów badań, które pozwalają wykryć nadżerki szyjki macicy. Pierwszym sposobem diagnostyki nadżerek szyjki macicy jest posiew śluzu z szyjki macicy i z pochwy. Takie badanie pozwala lekarzowi określić czy powstały stan zapalny jest spowodowany infekcją bakteryjną, wirusową czy grzybiczną. Innym często wykonywanym w tym celu rodzajem badania ginekologicznego jest kolposkopia. Dzięki niej lekarz ma możliwość zobaczyć na monitorze, jak dokładnie wyglądają będące przyczyną problemów zmiany w szyjce macicy. Wykrycie nadżerek szyjki macicy jest też możliwe poprzez wykonanie badania cytologicznego.

Leczenie nadżerki

Nadżerki leczy się z wykorzystaniem różnych metod. Dobór odpowiedniej jest zawsze zależny przede wszystkim wyników wykonanych badań, od rozległości powstałych zmian, od wieku kobiety oraz od wywiadu położniczego. W trakcie leczenia stosować można różnego rodzaju metody i zabiegi ginekologiczne, przede wszystkim są nimi:

  • Leki przeciwzapalne w postaci tabletek lub globulek dopochwowych – metoda stosowana przede wszystkim w leczeniu nadżerek o niewielkich rozmiarach i w których w wynikach cytologii nie widać żadnych niepokojących zmian.
  • Elektrokoagulacja – czyli metoda polegająca na paleniu nadżerek za pomocą błyśnięć elektrycznych. W wyniku wykonania zabiegu zbyt duże natężenie prądu może spowodować powstanie trwałych blizn na szyjce macicy, co będzie skutkowało m.in. bolesnymi miesiączkami.
  • Koagulacja chemiczna – Ta metoda leczenia także powoduje niszczenie nadżerek. Nie skutkuje jednak powstawaniem blizn. W koagulacji chemicznej na powstałe zmiany przykładane są specjalne środki, które mają za zadanie zniszczyć uszkodzony nabłonek. Po pewnym czasie w jego miejscu powinien pojawić się nowy, już całkowicie zdrowy. Minusem tej metody leczenia jest jednak niezbyt duża skuteczność i nieco wydłużony czas gojenia.
  • Zamrażanie – Ta metoda leczenia obejmuje zastosowanie specjalnej elektrody, która zamraża uszkodzone tkanki szyjki macicy. Kuracja jest całkowicie bezbolesna i ma dużą skuteczność.
  • Fotokoagulacja – W tej metodzie nadżerki są usuwane poprzez użycie końcówek emitujących fale świetlne. Największą skuteczność fotokoagulacja ma w przypadku niewielkich zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj