Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na najem magazynu aniżeli jego zakup. Ma to związek z łatwiejszym dopasowaniem części logistyczno-produkcyjnej w razie rozwoju firmy. Jednak nawet wynajem magazynu musi być starannie sformalizowany. Co powinno zatem znaleźć się w umowie o najem powierzchni magazynowej? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Przedmiot najmu

W tym aspekcie mowa oczywiście o danym magazynie. Mówiąc konkretniej, tu zawarte są informacje o wielkości najmowanej powierzchni (w sytuacji najmu jedynie części magazynu należy umieścić dokładne parametry ją określające), dokładnej lokalizacji, nazwie magazynu (jeżeli występuje), numerze księgi wieczystej.

Czas najmu

Kolejna obowiązkowa pozycja. Musi znaleźć się tu dokładna data zawarcia umowy oraz jej wygaśnięcia. Należy także zawrzeć informację, czy umowa zostaje przedłużona na wniosek najemcy, a jeśli tak, to na jak długo przed jej zakończeniem. Czas najmu jest niezbędny, ponieważ ma wpływ na inne aspekty umowy, np. wysokość czynszu.

Opłaty – czynsz + eksploatacja

Niezbędne jest także umieszczenie informacji na temat czynszu za wynajem, czyli stałej opłaty pobieranej z tytułu użytkowania lokalu. Ważna jest również wzmianka o opłatach eksploatacyjnych, a więc związanych z utrzymaniem powierzchni magazynowej i terenów wokół niej, np. sprzątanie, odśnieżeanie, grabenie liści, ochrona itp. Oprócz opłat eksploatacyjnych najemca musi pokrywać również koszty mediów (np. wody czy prądu), które zwykle są naliczane według zużycia. W tym aspekcie należy ściśle określić daty płatności oraz konsekwencje wynikające z opóźnień w ich regulowaniu.

Ubezpieczenie

Ten aspekt w umowie określa, jakie rzeczy znajdujące się w magazynie najemca ubezpiecza we własnym zakresie. Zazwyczaj są to przedmioty, które najemca wniósł do magazynu, czyli jego rzeczy (sprzęty, urządzenia itp.), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania danej powierzchni magazynowej.

Artykuł został napisany we współpracy z firmą MAGAZYNY.online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj