Opieka nad osobami starszymi to zajęcie często wybierane przez osoby, które szukają zatrudnienia w Niemczech – wysokie zarobki, dobre warunki pracy oraz duży wybór zleceń są tym, co przyciąga wielu poszukiwaczy stałego lub tymczasowego zatrudnienia. Z drugiej strony opieka to również poważne zobowiązanie – od pracy opiekuna w dużej mierze zależy stan zdrowia i życia. Jakie obowiązki wykonuje opiekun w codziennej pracy?

Dbałość o zdrowie podopiecznego

Głównym zadanie opiekuna seniora jest dbanie o to, by stan zdrowia podopiecznego utrzymywał się na tym samym poziomie lub – w sytuacji poważnej, nasilającej się choroby – by zmiany chorobowe następowały jak najwolniej. W tym celu opiekun:

  • kontroluje codziennie zdrowie i samopoczucie podopiecznego – odbywa się to poprzez obserwację zachowań i specyficznych objawów, a także rutynowe badanie, np. ciśnienia krwi. Jeśli istnieje taka potrzeba, opiekun towarzyszy podopiecznemu w czasie badań lekarskich, wizyt rehabilitacyjnych etc.
  • przygotowuje leki – należy pamiętać, że opiekun zgodnie z przepisami nie ma prawa bezpośrednio podawać podopiecznemu żadnych wyrobów medycznych ani szczepionek.
  • przygotowuje posiłki – zgodne z dietą dostosowaną do stanu seniora. Jest to szczególnie ważne w przypadku podopiecznych cierpiących na schorzenia, których przebieg uzależniony jest od diety, takich jak cukrzyca, niewydolność nerek czy artretyzm
  • pilnuje higieny – istnieje kilka powodów, dla których osoby starsze mają problem z utrzymaniem higieny: ograniczenia ruchowe, choroby otępienne, lęk przed wypadkiem pod prysznicem. Opiekun pomaga podopiecznemu zadbać o czystość nie tylko ciała, ale również ubrań.
  • aktywność ruchowa i intelektualna – o ile jest to możliwe, seniorowi należy zapewnić odpowiednią dawkę aktywności, która pozwoli mi na dłużej zachować sprawność na różnych płaszczyznach.

Obowiązki domowe

W ramach wykonywanego kontraktu opiekun osoby starszej zazwyczaj ma również obowiązek wykonywania określonych obowiązków domowych, takich jak robienie zakupów oraz utrzymywanie w otoczeniu seniora czystości. Co bardzo ważne, a co podkreślają pracownicy agencji Prestige24h, opiekun może być zobowiązany wyłącznie do wykonywania prac domowych, które mają bezpośredni związek z seniorem i jego bezpieczeństwem. Dlatego sprzątanie pokoju seniora lub łazienki, z której korzysta zaliczane jest do jego obowiązków, natomiast utrzymywanie ogródka bądź naprawa samochodu – nie. Należy o tym pamiętać – próba wymuszenia na opiekunie wykonywania prac nieujętych w umowie jest nielegalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj