Felgi samochodowe w znacznym stopniu narażone są na działanie czynników sprzyjających korozji. Znoszą spore obciążenia, a także narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo podczas jazdy oblepiane są błotem, piaskiem, a także solą drogową. Z tego względu, aby zachować ich nienaganny wygląd na dłużej konieczne są odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne.

Codzienna jazda, uszkodzenia powstałe w wyniku zmiany opon lub nieprawidłowych manewrów zbyt blisko krawężnika. Do tego deszcz, piasek, śnieg i sól – felgi w samochodzie znoszą naprawdę sporo. Dlatego dość szybko widoczne są na nich ślady odrapanego lakieru oraz korozji.

Stan felg może wpłynąć na wygląd całego samochodu

Lśniący lakier, czyste szyby i… odrapane felgi, z rudymi nalotami. Z pewnością nie jest to ciekawy widok – i nie zachęca do zakupu. Oczywiście felgi można łatwo wymienić, jednak nie jest to mały wydatek. Zdecydowanie bardziej opłacalne jest natomiast dbanie o nie, by rdza nie pojawiła się zbyt szybko. Zwłaszcza, jeśli o auto dbamy, ponieważ mamy w planach jego dalszą odsprzedaż po pewnym czasie. Znacznie zardzewiałe i zniszczone felgi z pewnością obniżą wartość pojazdu.

Jak kształtują się koszty? Zakup jednej, najtańszej i najprostszej felgi stalowej do wydatek około 100 zł za jedną sztukę. Oczywiście wiele zależy od modelu i klasy pojazdu, a także osobistych preferencji. Tymczasem zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich felg to nie więcej niż 100 zł za całość – o ile postanowimy przeprowadzić konserwację antykorozyjną na własną rękę. Nieco więcej zapłacimy w warsztacie samochodowym, jednak wówczas możliwe będzie zabezpieczenie nie tylko felg, ale również całego podwozia oraz nadwozia w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie korozji, co w ostatecznym rozrachunku może przynieść wymierne korzyści w przyszłości.

Zabezpieczanie antykorozyjne felg krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy felgi samochodowe można zabezpieczyć przed korozją samodzielnie. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim, jeśli widoczne są uszkodzenia lakieru lub rdza konieczne jest dokładne szlifowanie. Wystarczy papier ścierny o dużej ziarnistości. O ile uszkodzeń jest niewiele można spróbować ręcznie, jednak prace zdecydowanie przyspieszy i ułatwi wykorzystanie na przykład szlifierki. Można zdecydować się również na piaskowanie w warsztacie samochodowym. Wówczas felgi zostaną bardzo dokładnie zeszlifowane, nawet jeśli znajdują się na nich głębokie wżery. Będą również odpowiednio szorstkie, co będzie miało znaczenie dla dalszego etapu – do takiej powierzchni lepiej przylegnie preparat antykorozyjny.

Po szlifowaniu należy usunąć wszelkie pozostałości, a także odtłuścić powierzchnię. Wystarczy woda z detergentem oraz benzyna ekstrakcyjna. Kiedy felgi będą już suche można nałożyć preparat antykorozyjny, na przykład Rust Stop B firmy Rust Check Poland. Dzięki formie aerozolu można nałożyć cienką, a jednocześnie doskonale wypełniającą wszystkie zakamarki warstwę. Felga samochodowa zostanie wówczas zabezpieczona przed ponownym rdzewieniem na długi czas.

Dlaczego warto dbać o felgi?

Jak już wspomnieliśmy felgi samochodowe są elementem widocznym na pierwszy rzut oka. Podobnie jak lakier powinny prezentować się nienagannie – zwłaszcza, jeśli zależy nam na sprzedaży pojazdu. Dodatkowo regularna konserwacja zapobiegnie poważniejszym problemom w przyszłości. W przypadku rdzy na samochodzie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zeszlifowanie papierem ściernym i pokrycie felgi preparatem antykorozyjnym jest znacznie szybsze i tańsze niż profesjonalne usuwanie wżerów lub wymiana felg na nowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj