Ciąża to czas wielu zmian w organizmie. Ze względu na zachodzące w nim procesy, mogą pojawiać się trudności z zasypianiem i nadmierne uczucie zmęczenia. Podpowiadamy, jak zapewnić sobie wysoką jakość snu w czasie oczekiwania na dziecko.

W jakiej pozycji spać w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, jaka pozycja do spania jest bezpieczna dla płodu. W pierwszych trzech miesiącach ciąży ułożenie ciała nie ma znaczenia. Na tym etapie brzuch jest jeszcze niewidoczny, a płód ma zaledwie kilka centymetrów wielkości. Jest on chroniony przez ciało matki głównie przez kość ogonową i płyn owodniowy. Dozwolone jest więc spanie w dowolnej pozycji – na plecach, brzuchu lub na boku. Kobieta prawdopodobnie sama poczuje, w którym momencie leżenie na brzuchu przestanie być komfortowe. W drugim i trzecim trymestrze jest to po prostu niewygodne, a także niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Wtedy najbardziej zalecane jest spanie na lewym boku.

Spanie na plecach w ciąży

W pierwszym trymestrze spanie na plecach jest dozwolone i nieszkodliwe. W kolejnych tygodniach ciąży taka pozycja może powodować u matki znaczny dyskomfort. Macica uciska wtedy na kluczowe naczynia krwionośne, w tym żyłę główną i aortę. Ogranicza to dopływ krwi do mózgu, co może powodować zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności, a nawet dolegliwości związane z trawieniem i oddychaniem. Nie oznacza to, że leżenie na plecach jest absolutnie zakazane w czasie ciąży. Przyszła mama sama wyczuje, kiedy taka pozycja sprawia jej dyskomfort – nawet jeśli zaśnie na wznak, to prawdopodobnie przez sen się obróci na bok.

Problemy ze snem w ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet skarży się na nadmierną senność. Jest to związane ze wzrostem poziomu progesteronu i innymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Ciągłe zmęczenie wynika także z większego zużycia energii ze względu na konieczność odżywiania płodu. Mimo tego często w czasie ciąży przyszłe mamy mogą mieć problem z zasypianiem. Jest to spowodowane czynnikami fizjologicznymi, takimi jak ucisk na pęcherz czy bóle mięśni. Z drugiej strony, pojawia się napięcie emocjonalne, związane z obawami o odnalezienie się w nowej sytuacji. W tym czasie warto zapewnić sobie odpowiednio długi czas na regenerację, a także zadbać o komfortowe warunki odpoczynku. Pomóc w tym mogą poduszki ciążowe, wysokiej jakości pościel bawełniana i materac o odpowiedniej twardości.

Jak dbać o jakość snu w ciąży?

Nieprzerwany, wysokiej jakości odpoczynek jest bardzo ważny w czasie ciąży. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednie warunki. Co przyszła mama może zrobić, aby zapewnić sobie spokojny sen?

  • Unikać słodyczy wieczorem – zawarte w nich cukry proste mogą pobudzić dziecko, przez co w nocy będzie kopało i budziło mamę.
  • Położyć stopy na podwyższeniu – da to ulgę kręgosłupowi i opuchniętym nogom.
  • Zapewnić sobie ciszę i ciemność – to podstawa dla spokojnego, nieprzerwanego snu.
  • Wsłuchać się swoje potrzeby – poczucie zmęczenia może dawać się we znaki również w ciągu dnia. Warto wtedy pozwolić sobie na drzemkę.

Równie istotne jest odpowiednie wyposażenie. Warto zaopatrzyć się w tekstylia wysokiej jakości, które pozwolą skórze oddychać i zapewnią komfort termiczny. Pościele i koce odpowiednie na czas ciąży znajdziesz w sklepie internetowym HopSklep. Dobrze kupić także wygodną piżamę i maskę na oczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj