Mechanika pojazdowa XXI wieku

Motoryzacja zmienia się z dekady na dekadę nie do poznania, a w ślad za tymi zmianami idą zmiany w mechanice pojazdowej. Dzisiejsze pojazdy zupełnie w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów, a nowoczesna technologia rozwija kolejne ich aspekty.

Dawniej, a dziś – zmieniająca się technologia

Dawniej bardzo często podstawowym narzędziem mechanika samochodowego był oczywiście klucz i śrubokręt. Prócz tego typu podstaw w pracy mechanika niezmiennie wielką rolę odgrywał sprzęt i urządzenia, które znajdowały się w jego warsztacie. Stosowanie podnośników hydraulicznych i dźwigowych pozwoliło chociażby zapomnieć części mechaników samochodowych o konieczności drogiego w wykonaniu kanału do prac na podwoziu samochodu. Wprowadzenie maszyn do wulkanizacji zdecydowanie uprościło wszystkie prace związane z ogumieniem. Z takimi narzędziami dziś nadal utożsamiany jest zawód mechanika, ale coraz częściej mechanik spędza czas przed komputerem, który wykonuje za niego część zadań lub wspomaga go w diagnostyce pojazdu.

Komputerowa diagnostyka – niespotykane dotąd możliwości

Dobre oprogramowanie do diagnostyki samochodów jest w stanie wykryć większość typowych usterek i uprościć tym samym zadanie mechanikowi. Mało tego – to właśnie sam program do diagnostyki auta (na przykład SDPROG) umożliwia mechanikowi skasowanie błędów silnika. Tym sposobem skraca się znacząco czas diagnostyki i usuwania wielu problemów, które są błędami systemowymi, a nie mechanicznymi problemami z samochodem.

Dalszy rozwój mechaniki – w jakim kierunku?

Ta techniczna branża jak widzimy na wielu przykładach jest bardzo podatna na wszelkie zmiany w technologiach wykorzystywanych w motoryzacji. Wydaje się, że kolejne lata przyniosą jeszcze większą automatyzację wieli procesów naprawczych. Kolejne generacje samochodów stają się jeszcze bardziej bezobsługowe i mniej awaryjne. Z roku na rok wzrasta zagrożenie atakami hakerskimi na pojazd, co już dziś sporadycznie ma miejsce. W kolejnych dekadach jeszcze bardziej wzrośnie zatem rola bezpiecznego oprogramowania pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj