Rola klimatyzacji na jednostkach pływających znacząco wykracza poza rolę standardowych klimatyzacji – powinna nie tylko zapewniać komfort osobom przebywającym na statku i sprawne działanie obecnych na pokładzie urządzeń, ale także stworzyć swoisty mikroklimat. Dlaczego klimatyzacja na statkach jest tak istotna? Jak przebiega przegląd takiej klimatyzacji i dlaczego jest tak istotny? Odpowiadamy.
Klimatyzacja to konieczność na statkach
Jednostki pływające przemieszczają się po różnych strefach pogodowych i klimatycznych, w związku z tym narażone są na spore wahania temperatur. Ponieważ pomieszczenia na statku muszą być szczelnie zamykane, należy stworzyć w nich sztuczny mikroklimat. Niezależnie od tego, czy statek wypływa na konkretne, czy na nieograniczone rejony, trzeba zadbać o pełny proces uzdatniania powietrza, na który składają się: chłodzenie, ogrzewanie, nawilżanie, osuszanie i filtracja. Dzięki nim załoga przebywająca na pokładzie będzie miała zapewniony komfort i odpowiednie warunki. Szczególne warunki należy zapewnić także wszystkim urządzeniom oraz sprzętom elektronicznym obecnym na statku. Bezpieczeństwo silnika także zależy od układu chłodzenia, który dzięki wykorzystaniu zróżnicowanych systemów sterowania pozwala na optymalizację pracy silnika i pełną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością w pomieszczeniach na statku. Regularne przeglądy klimatyzacji na statkach są niezbędne, aby zapewnić jej efektywną i bezawaryjną pracę.
Jaka powinna być klimatyzacja na statkach?
Istnieją różne systemy klimatyzacji, które można sklasyfikować według kryteriów takich jak m.in.: okres pracy, prędkość przepływu powietrza w kanałach, sposób chłodzenia, sposób nawilżania czy miejsca i metody przygotowania termicznego powietrza. To, jaka klimatyzacja docelowo zostanie zamontowana na statku, w dużej mierze zależy od jego rodzaju czy wymagań właściciela. Jednak niezależnie od zastosowanych rozwiązań, klimatyzacja na statkach powinna być bardzo wytrzymała i prosta w obsłudze. Systemu chłodzenia na jednostkach pływających muszą sprostać ciężkim warunkom, jak częste zmiany temperatur, wysoka wilgotność powietrza czy jego duże zasolenie, które mogą wpływać na efektywność pracy systemu. Z kolei intuicyjna obsługa klimatyzacji ma kluczowe znaczenie. Załoga statku musi być w stanie samodzielnie poradzić sobie w przypadku wystąpienia awarii, na które jednostki pływające narażone są szczególnie podczas sztormów. Jeżeli awaria przyczyni się do powstania i rozprzestrzenienia pożaru, może dojść do zatrzymania generatorów prądotwórczych i silników. Dlatego system klimatyzacji, jak każdy inny zastosowany na statku, powinien być zaprojektowany z najwyższą dbałością o to, aby statek miał jak największe szanse wrócić do portu, gdy którakolwiek z instalacji zawiedzie – tłumaczy specjalista z firmy DSTechnik ze Szczecina.
Przegląd klimatyzacji – najważniejsze czynności
Z reguły przeglądu klimatyzacji należy dokonywać dwa razy w roku, wiosną i jesienią, jednak częstotliwość serwisowania może się różnić w zależności od okresu pracy zastosowanego systemu chłodzenia. Specjalista rozpoczyna przegląd konserwacyjno-serwisowy klimatyzacji od wywiadu z załogą statku, aby zapoznać się ze wszystkimi nieprawidłowościami w dotychczasowej pracy urządzeń. Następnie wykonują takie czynności, jak:
- sprawdzenie stanu technicznego klimatyzacji,
- czyszczenie urządzeń i wnętrza komory wentylatora głównego,
- wymiana filtrów powietrza,
- sprawdzenie drożności instalacji,
- sprawdzenie instalacji pod kątem zanieczyszczeń, uszkodzeń i korozji,
- sprawdzenie wymienników ciepła – pomiar temperatury i ciśnienia,
- kontrola funkcjonowania termostatu i higrostatu,
- sprawdzenie i regulacja ciśnienia na kolektorze oraz ciśnienia roboczego czynnika chłodniczego,
- kontrola instalacji elektrycznej oraz układu sterowania,
- kontrola wydajności chłodniczej,
- kontrola przewodów chłodniczych i cieczowych,
- kontrola czystości dysz gazu i wkładów jonizatora,
- sprawdzenie szczelności instalacji.
Każdy przegląd klimatyzacji na statku kończy się usunięciem ewentualnych usterek, kontrolą pracy urządzeń i funkcjonowania układu sterowania. Po przeglądzie specjalista wystawia protokół wykonania serwisu, w którym zaznacza wszystkie dokonane czynności.
Dlaczego regularne przeglądy klimatyzacji na statku są tak istotne?
Warunki pracy oraz wymogi, jakie muszą spełnić klimatyzacje statkowe, są o wiele wyższe od tych, które muszą spełniać standardowe klimatyzacje. Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne i ograniczony dostęp do pomocy serwisantów, ich sprawność i wytrzymałość muszą być utrzymywane na najwyższym poziomie. Regularne przeglądy pozwalają na wyeliminowanie awarii urządzeń nawet do 50%, zapewnienie im odpowiedniej żywotności, a także obniżenie kosztów eksploatacji czy ewentualnych napraw. Ważna jest także ochrona użytkowników klimatyzacji, w tym przypadku osób przebywających na statku, przed zanieczyszczeniami wydmuchiwanymi z urządzeń. Bakterie, grzyby czy cząsteczki kurzu mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, powodując szereg chorób i dolegliwości, dlatego tak istotna jest dbałość o jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń. Serwisowanie klimatyzacji pozwala także znacząco obniżyć zagrożenie pożarowe, które w przypadku jednostek pływających jest szczególnie niebezpieczne. Ponadto przeglądy pozwalają na zwiększenie wydajności systemu.