Patchcordy RJ-45 to powszechnie stosowane kable, które wykorzystuje się do budowy sieci komputerowych i internetowych. Kable te niezbędne są w każdym domu w celu podłączenia urządzeń elektronicznych do Internetu. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat patchcordów RJ-45.

RJ-45 – co to jest?

Interfejs RJ-45, czyli Registered Jack 45 to standard przyjęty powszechnie w połączeniach sieci komputerowych. Współcześnie nazewnictwo RJ-45 w potocznej nomenklaturze stosuje się zamiennie ze standardem złącza 8P8C. Nie należy jednak mylić tych dwóch rodzajów interfejsu, jako że 8P8C to złącze, które stosuje się w celu zakończenia kabli typu złączka w sieciach Ethernet. W powszechnym użytku Patchcord (RJ-45) stosuje się przede wszystkim wtedy, kiedy zachodzi potrzeba podłączenia urządzeń elektronicznych i multimedialnych do Internetu.

Zastosowanie kabla RJ-45

Interfejs RJ-45 przeznaczony jest do przesyłania sygnałów z infrastruktury (okablowania) dostawcy sygnału internetowego do urządzeń odbiorców tego sygnału.

Jak już wspomnieliśmy, patchcordy RJ-45 stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba podłączenia urządzenia do Internetu. Mowa tu nie tylko o komputerach, ale także o konsolach czy telewizorach. Mimo że większość nowych urządzeń łączymy dzisiaj z siecią bezprzewodowo, to jednak kable RJ-45 wciąż są niezbędne w każdym domu. Przede wszystkim w przypadku komputerów stacjonarnych, a najczęściej przy podłączaniu modemów od dostawców Internetu do routerów, rozsyłających po domu sieć Wi-Fi.

Rodzaje kabli RJ-45

Kable RJ-45 występują w różnych wariantach, które wykorzystuje się w różnych warunkach. Chodzi głównie o izolowanie kabla od zakłóceń płynących ze środowiska, a także o prędkość przesyłu danych.

  • UTP – czyli Unshielded Twisted Pair. Kable RJ-45 UTP to kable sieciowe nieekranowane, czyli takie, które nie są dodatkowo izolowane od działania czynników zewnętrznych, np. fal elektromagnetycznych czy promieni UV. Występują w różnych kategoriach, umożliwiających przesył danych z różną prędkością.
  • STP – Shielded Twisted Pair, czyli kable sieciowe ekranowane. Wyposażone są w uziemienie i oplot. W tego rodzaju kablach ekranowane są skrętka oraz poszczególne pary przewodów. Zabieg ten umożliwia uzyskanie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
  • FTP – Foiled Twisted Pair. W tych rodzajach kabli RJ-45 stosuje się uziemienie oraz foliowe ekranowanie. Kable RJ-45 FTP wykorzystuje się w miejscach, w których występują zakłócenia elektromagnetyczne.

W użytku domowym w zupełności wystarczy używać kabli RJ-45 UTP. Należy zwracać jednak uwagę na jego kategorię, aby dostosować maksymalną przepustowość skrętki do prędkości Internetu. Jeśli szukasz odpowiedniego dla swojej sieci kable RJ-45, odwiedź sklep KompleksMedia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj