Możliwość oglądania ulubionego filmu, serialu lub emocjonującego meczu z wykorzystaniem kina domowego to prawdziwa dawka emocji. Z jakich sprzętów powinien składać się kompletny i wydajny zestaw kina domowego? Czego nie może w nim zabraknąć, a które elementy są opcjonalne i pełnią dodatkowe funkcje? Sprawdź, co oznacza zestaw kina domowego 5.1 i zobacz, czym kierować się w trakcie wyboru zestawu.

Elementy zestawu kina domowego 5.1 

Kino domowe 5.1 to zestaw, który wyposażony jest najczęściej w pięć głośników i subwoofer. Wszystkie razem tworzą przestrzenny efekt i preferowany zakres dźwięku. Zestaw kina domowego 5.1 składa się z:

  • jednego kanału centralnego, czyli centralny głośnik (C), 
  • dwóch kanałów przednich, czyli kolumny frontowe (L i R),
  • dwóch kanałów z tyłu, tj. dwa głośniki tylne/sorround (SL i SR),
  • jeden kanał niskotonowy (LFE), inaczej subwoofer, który odpowiada za odtwarzanie basów.

Dobre kino domowe w zestawie i odpowiednie ustawienie poszczególnych głośników w pomieszczeniu gwarantują wydobycie najlepszych wrażeń dźwiękowych.

Każdy głośnik w zestawie 5.1 odpowiedzialny jest za emitowanie określonych tonacji. Poszczególne komponenty kina domowego muszą być umiejętnie ustawione, aby mogły wydobyć ze sprzętu audio najlepsze brzmienia. Głośnik centralny w kinie domowym znajduje się najczęściej pod ekranem telewizora lub innym nośnikiem obrazu. Kolumny przednie ustawia się po obu jego stronach. Tylne głośniki powinny zostać zlokalizowane tak, aby dźwięki swobodnie docierały do osób siedzących przed ekranem (np. obok lub za kanapą). Subwoofer w kinie domowym, zgodnie ze wskazówkami producentów, ustawia sięmiędzy lewym i prawym głośnikiem przednim oraz głośnikiem centralnym. Najczęściej znajduje się na podłodze lub tuż przy jej powierzchni, z uwagi na emitowane drgania i rozprzestrzenianie się dźwięku. 

Dźwięk przestrzenny w kinie domowym 5.1

Prawidłowe rozmieszczenie poszczególnych elementów kina domowego w zestawie 5.1 zapewnia przestrzenny dźwięk rozchodzący się w danym pomieszczeniu. Odbiorca może lepiej wczuć się w historię oglądanego filmu i doznaje pełni wrażeń podczas słuchania muzyki. Dobry zestaw kina domowego 5.1 ma zwiększać efekt wnikania w świat dźwięku i obrazu. Odbiorca przenosi się w centrum akcji lub na koncert. Jeśli zależy ci na oglądaniu filmów lub grach wideo, to kino domowe 5.1 powinno spełnić oczekiwania. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kina domowego 5.1?

W wyspecjalizowanych sklepach audio i hi-fi znajdziesz gotowe zestawy kina domowego 5.1, które dopasujesz do własnych oczekiwań i możliwości finansowych. Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?

  • Jakość audio – kino domowe ma gwarantować czysty, przejrzysty dźwięk, który zapewni najlepsze wrażenia. 
  • Moc – im większa moc głośników w kinie domowym, tym lepsza jakość dźwięku. Moc zależy do wielkości i układu pomieszczenia, w którym chcemy ustawić kino domowe. Należy dopasować wszystkie zsumowane kanały amplitunera do rekomendowanych mocy kolumn.
  • Kompatybilność z innymi sprzętami – przed zakupem warto upewnić się, czy dany zestaw będzie dobrze pracować z telewizorem, projektorem lub odtwarzaczem DVD. 

Do popularnych marek i modeli zestawów kina domowego 5.1 należą produkty takie, jak Q Acoustics QA 7000i Slim 5.1 lub DOME FLAX 5.1 (SUB AIR) – to zestawy kompaktowych głośników, które najlepiej sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach. W ofercie sprawdzonych producentów sprzętu audio godne polecenia są urządzenia takie, jak Acoustic Energy AE300 5.1 czy Dali OBERON 9 + 1 + VOKAL + SUB E-9 F. Charakteryzują się wysokimi kolumnami głośnikowymi i szeroką gamą wzorniczą produktów. 

Który z zestawów kina domowego 5.1 wybrać? To zależy od tego, gdzie chcesz je ustawić, jaki masz budżet, czego oczekujesz od sprzętu audio i do czego jest ci potrzebny. Dlatego najlepiej skorzystaj z podpowiedzi ekspertów w najlepszych sklepach audio, na przykład tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj