O czym myślisz wchodząc do domu po całym dniu pracy? Stawiamy, że o zrelaksowaniu się w salonie na wygodnej sofie. Dlatego warto zadbać, aby miejsce Twojego wypoczynku było nie tylko wygodne, ale również zachęcało wizualnie do relaksu. Pomocne okażą się poszewki na poduszki, które w łatwy i szybki sposób pozwolą Ci odświeżyć Twoje wnętrze. Odpowiednio skomponowane z pozostałymi elementami będą świetnym elementem dekoracyjnym.

Dobierz poszewki do swoich poduszek

Na samym początku sprawdź, jakie i ile poduszek dekoracyjnych masz w swoim domu, to do nich będziesz dobierała odpowiednie poszewki. Jeśli dopiero aranżujesz swój salon, możesz zakupić poduszki z poszewkami w zestawie, ważne, aby były one zdejmowane, dzięki temu będziesz mogła zmieniać poszewki bez konieczności zakupu nowych poduszek. Takie rozwiązanie pozwala również na łatwiejsze czyszczenie powłoczek, bez konieczności prania całego zestawu.

Dopasuj poszewki do wnętrza

Odpowiednia aranżacja sypialni wymaga od nas odpowiedniego planowania. Zakup poszewek powinien być podyktowany efektem, który chcemy uzyskać. Pamiętaj, że małe detale, tak naprawdę wnoszą bardzo dużo do pomieszczenia i często na nie zwracamy uwagę.

Odpowiedni kolor i rodzaj poszewek dobierz do stylu aranżacji pomieszczenia. Do salonu skandynawskiego lub minimalistycznego nie wybieraj jaskrawych i wzorzystych tkanin, znacznie lepiej sprawdzą się proste i stonowane poszewki lniane lub bawełny. Inaczej ma się sprawa, jeśli chcesz ożywić pomieszczenie, wtedy najkorzystniej będą wyglądać modele z pięknymi wzorami w kwiaty lub rośliny w przyjemnych, ciepłych odcieniach.

Rodzaj tkaniny ma też duże znaczenie, wspomniany już len lub bawełna, są dobrym wyborem do klasycznych lub nowoczesnych wnętrz. W zależności od wzoru takie poszewki mogą być również używane we wnętrzach rustykalnych, naturalnych lub marynistycznych, są uniwersalne, dlatego  pasują do większości stylów aranżacji. Jeśli chcesz ożywić pomieszczenie i dodać do niego elegancji, postaw na poszewki z weluru lub satyny bawełnianej. Te tkaniny uznawane są za bardzo eleganckie i mimo że nie pasują do każdego stylu, to w luksusowych pomieszczeniach, podkreślą ich charakter i elegancję.

Ilość poduszek – symetria czy artystyczny nieład?

Ważne abyś to Ty w swoim salonie czuła się najlepiej. Możliwości aranżacji jest wiele, np. symetria, ułóż poszewki na poduszki 40×40 w równej ilości po obu stronach kanapy. Jeśli Twoje poduszki są w różnych rozmiarach i kształtach postaw na artystyczny nieład, takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w nowoczesnych i młodzieżowych wnętrzach.

Jak dobrać odpowiedni kolor poszewek?

Poszewki mimo tego, że to jedne z mniejszych elementów w sypialni, powinny być dobrane w zgodzie z panującą kolorystyką w sypialni. Jak to zrobić, aby uniknąć chaosu i przepychu?

Najprostszym sposobem jest wybór koloru poszewki, tak aby odpowiadał on dominującej barwie w sypialni. Zobacz, w jakim kolorze są główne elementy w pomieszczeniu, następnie dobierz do nich poszewki w podobnej barwie, a aranżacja stanie się spójna. Taki sposób pozwala na uzyskanie ładnej i kompletnej aranżacji, dla niektórych może być nieco zbyt nudny.

Drugim sposobem jest uzyskanie kontrastu. Pomocne w tym będzie koło kolorów. Zasada polega na dobraniu koloru poszewek tak, aby kontrastowały one z główną barwą. Przykładem może być połączenie dwóch kolorów – bieli i czerni, gdzie np. główne elementy jak łóżko, szafa oraz ściany będą białe, a dodatki takie jak. Poszewki na poduszki lub zasłony, czarne.   

Eksperymentuj z wzorami

Nie obawiaj się zmian i eksperymentuj z różnymi poszewkami. Każde pomieszczenie jest inne i każdy styl aranżacji wymaga różnego podejścia odnośnie doboru mebli i dodatków.

Stawiając na praktyczne i nowoczesne aranżacje postaw na wzory geometryczne, ale unikaj w ich przypadku wielu kolorów. Postaw na dwa lub maksymalnie 3 odcienie, wtedy unikniesz zbytniego chaosu, a wzór pozostanie widoczny. Pomieszczenia rustykalne i naturalne są całkiem inne, tutaj zastosowanie wielu barw ma swoje uzasadnienie w naturze, gdzie bogactwo kolorów jest widoczne na pierwszy rzut oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj