Trend opuszczania zatłoczonych, głośnych i zaciągniętych smogiem miast i szukania swojego miejsca na ziemi bliżej natury, na uboczu, cały czas jest zauważalny. Często jednak ceny działek budowlanych w atrakcyjnych lokalizacjach są tak wysokie, że wielu osób nie stać na wybudowanie dużego, przestronnego domu. Poszukiwane są w takich przypadkach projekty niewielkich domów, których budowa nie będzie kosztowna – mimo swoich małych rozmiarów, zachowają one wówczas pełną funkcjonalność.
Jaki wybrać projekt?
Eksperci przekonują, że domy o powierzchni do 100 m2 będą w zupełności wystarczające dla rodziny 2 + 1 lub 2 + 2 – wystarczy pomyśleć, ile rodzin żyje w blokach, w mieszkaniach o metrażu w granicach 45-60 m2. W wypadku projektu domu o powierzchni użytkowej 80-100 m2 mamy bardzo dużo miejsca, które dodatkowo możemy zagospodarować według naszych indywidualnych wymagań jeszcze na etapie projektu. Często jednak warto wybrać z wielu dostępnych gotowych, sprawdzonych projektów małych domów. Warte uwagi są oferty zamieszczone na stronie https://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty-malych-domow/ Znajdziemy tu także wizualizacje oraz przewidywane koszty budowy.
Oszczędności w budowie domu jednorodzinnego
Oprócz kosztów działki, projektu i różnych opłat, które musimy ponieść przy budowie, wiele innych kosztów, jak np. materiały budowlane czy robocizna, możemy znacznie obniżyć dzięki samodzielnemu zakupowi z wybranych hurtowni lub prowadzeniu prac metodą gospodarczą. Wybierając prosty projekt, otwieramy sobie drogę do dużych oszczędności z racji wielu prac, które wykonamy własnoręcznie. Inwestorom chcącym skorzystać z tego rozwiązania przyda się poradnik: „Projekty domów dla małych rodzin – o czym warto pamiętać?”. W ten sposób możemy zaoszczędzić do 20, a czasem nawet do 25% kosztów budowy domu. Rezygnacja z garażu pozwoli na pozostawienie w portfelu kolejnych złotówek.
Tanio i funkcjonalnie
Główną zaletą małych domów jest ich prostota. Zrezygnowanie z niepotrzebnych ozdobników, nieskomplikowana elewacja oraz prosty w konstrukcji dach powodują, że koszt budowy jest niski. Budynki pozostają w pełni funkcjonalne, a użytkowanie ich nie będzie związane z niewygodą czy ograniczeniami wynikającymi ze stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Nawet w projektach domów o powierzchni użytkowej 80 m2 występuje salon z jadalnią, kilka pokojów, przestronna kuchnia i dwie łazienki. Budynki taki, okraszone pomieszczeniami gospodarczymi, pozwalają na znakomitą organizację przestrzeni.
Nie bójmy się budować małych domów. Projekty ich są niezwykle ciekawe i zawierają wiele znakomitych rozwiązań. Prostota nie jest wadą, a skromność elewacji może być bardzo elegancka. Czyż „mała czarna” nie jest do dziś uważana za nieodłączny element każdej, damskiej garderoby? Tak jak zaprojektowana przez Coco Chanel sukienka trwa niezmiennie do dziś, tak i małe domy od lat cieszą oczy i nie zanosi się na zmianę trendów.