Jak wiadomo, już od wielu lat rynek nieruchomości nie tylko nie zwalnia tempa, ale wciąż jest dość dochodową inwestycją dla kupujących. Ceny mieszkań, nawet jeśli chwilowo spadają to tylko nieznacznie, by później szybko odnieść skok w górę. Nic dziwnego w tym, że kupujących przybywa, a głównym kierunkiem inwestycji w nieruchomościach, jest wynajem. Jak szybko, skutecznie i bezpiecznie wynająć nieruchomość?

Trendy w zakupie i wynajmie mieszkań – jak się prezentują?

Najlepsze, ale i najdroższe inwestycje usytuowane są w dużych miastach. Najlepiej będą się zatem wynajmowały kawalerki i mieszkania dwupokojowe w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, czy Szczecinie. Ma to związek nie tylko z dość mocno rozbudowaną siecią dużych firm korporacyjnych, zrzeszających młodych ludzi do pracy, ale również z usytuowaniem w ich centrach dużych ośrodków naukowych. Tam, gdzie uczelnie wyższe, tam spory przyrost studentów, którzy nawet w 80% wynajmują cudze mieszkania.

Jakie nieruchomości będą najbardziej oczekiwane? Sprawdzą się tutaj nieduże kawalerki, w których mogą zamieszkań pary lub mieszkania z dwoma pokojami, w których mogą zamieszkań 2 niezależne od siebie osoby. Ważne, aby nieruchomość była usytuowana możliwie blisko najważniejszych atrakcji miasta, blisko metra lub sieci tramwajowej, a także nieopodal uczelni. Studenci nie chcą i często nie mogą pozwolić sobie na nie tylko długie, ale i kosztowne pokonywanie długich tras do newralgicznych punktów miasta.

Wynajem mieszkań ma się dobrze także w mniejszych ośrodkach miejskich, ale trzeba tu się liczyć z nieco mniejszym dochodem. Średni czynsz za kawalerkę w dużym mieście będzie wynosił około 1500 zł. W mniej znanej lokalizacji, mieście do 50 tys mieszkańców cena spadnie do około 800 zł.

Który wariant będzie dla nas wygodniejszy? To już trzeba przeanalizować samodzielnie. Chcesz sprawdzić ceny mieszkań? Zajrzyj tu: https://allegro.pl/kategoria/mieszkania-do-wynajecia-112745

Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć stresu?

Przede wszystkim zadbajmy o czytelną i rozbudowaną umowę z wynajmującym. Konieczne będzie nie tylko uzupełnienie jej o dane osoby zamieszkującej mieszkanie, ale także wyraźne zaznaczenie wysokości czynszu, wpłaty w postaci kaucji, a także wymiary kosztów poniesionych za istotne zniszczenia mieszkania.

W umowie wyraźnie zaznaczmy okres wypowiedzenia wynajmu, który będzie obowiązywał zarówno nas, jak i wynajmującego.

Warto także dokładnie opisać aktualny stan techniczny mieszkania, dodać fotorelację oraz zanotować spis liczników w dniu wprowadzenia się lokatora. W ten sposób unikniemy późniejszych pretensji, gdy będzie trzeba dodać koszty wyrównania za gaz lub energię elektryczną.

Skuteczny wynajem mieszkania – jak się za to zabrać?

Idealny lokator to taki, który po pierwsze wynajmuje mieszkanie długoterminowo, po drugie nie sprawia żadnych problemów. Trudno takiego znaleźć, szczególnie w dużym mieście, w którym najemcy zmieniają mieszkania, jak przysłowiowe rękawiczki.

To dlatego, dobrze jest poszukać najemcy wśród znajomych znajomych. Polecenie, to najlepsza forma rekomendacji, nie tylko w przypadku rynku nieruchomości, ale także w każdej innej sferze życia.

Umowę podpisujmy z góry przynajmniej na rok, a okres wypowiedzenia ustalmy na minimum miesiąc. Taka forma zapisu powinna zachęcić najemcę do dłuższego wynajęcia mieszkania. Ponadto, ustalmy ze studentami z góry, że za okres wakacyjny opłacają np. 80% ze standardowej wysokości czynszu. To spowoduje, że nie zrezygnują z mieszkania po każdym roku wynajmowania.

Już wiesz, jak skutecznie wynajmować mieszkanie? Pamiętaj, że kluczowym elementem dobrej inwestycji, jest właściwie skrojona umowa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj