Coraz więcej nabywców decyduje się na zakup mieszkania od dewelopera. Wpływ z pewnością ma fakt, że mieszkanie jest nowe, a tym samym nie wymaga przeprowadzenia remontu – jedynie zakupienia niezbędnych elementów wyposażenia. Warto jednak wiedzieć, jakie są rodzaje standardów wykończenia mieszkania oraz na co możemy liczyć – każde rozwiązanie oferuje bowiem inne rozwiązania.
Warto również wspomnieć, że standard wykończenia nie jest określony z góry i jednakowy dla wszystkich deweloperów. Należy więc dokładnie przeczytać umowę oraz załączniki – to tam znajdują się wyszczególnione elementy, które wchodzą w skład wybranego przez nas standardu.
Stan deweloperski
Jest to rozwiązanie najtańsze, jednak jednocześnie wymaga najwięcej pracy od przyszłego właściciela mieszkania. Standard deweloperski to stan surowy – mieszkanie należy wykończyć. Wykonane są wszelkie przyłącza, przygotowane ściany i podłogi, a budynek zostaje ocieplony. Na tym kończą się prace specjalistów odpowiedzialnych za budowę – reszta należy do nabywcy.
Zazwyczaj możemy spodziewać się wylewki betonowej na podłodze, otynkowanych ścian, parapetów wewnętrznych, drzwi wejściowych – dodaje specjalista z Samson Dom, deweloper oferujący nowe mieszkania i domy na sprzedaż w Krakowie, Łodzi i Tarnowie – Oczywiście rozprowadzone są również wszelkie instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna (w tym gniazdka elektryczne), gazowa lub centralnego ogrzewania (w zależności od sposobu ogrzewania mieszkania) wraz z grzejnikami. Zazwyczaj wykończony jest również balkon lub taras – na podłodze położone są płytki, a balustrady są pomalowane.
Zalety? Cena za metr jest najbardziej atrakcyjna, a nabywca ma możliwość dowolnej aranżacji wnętrza. Wiąże się to jednak z koniecznością zatrudnienia ekipy budowlanej oraz zakupienia wszelkich niezbędnych mebli i urządzeń. Tym samym nie można wprowadzić się od razu – od momentu odbioru kluczy do wprowadzenia się może upłynąć nawet kilka miesięcy.
Podwyższony standard deweloperski
W ofercie deweloperów można również spotkać się z pojęciem podwyższonego standardu. Prace wykończeniowe, oprócz standardowych prac obejmują również dodatkowe elementy. Zazwyczaj jest to montaż drzwi wewnętrznych (często lepszej jakości), domofonu, rolet antywłamaniowych na parterze lub również na wyższych piętrach, wzmocnionych drzwi wejściowych, a także zaszpachlowanie ścian gładzią oraz pomalowanie ich na biało oraz zamontowanie wszystkich przyłączy i instalacji. Jest to zwykle nieco droższa opcja, jednak wymaga mniejszych nakładów sił oraz finansów w przypadku wykańczania mieszkania.
Mieszkanie „pod klucz”
Ostatnim rozwiązaniem, z którym możemy się spotkać w przypadku standardu wykończenia mieszkania jest tzw. mieszkanie pod klucz. Czym się charakteryzuje to rozwiązanie? Otóż w mieszkaniu można zamieszkać od razu. Wnętrze zostaje całkowicie wykończone – ściany są pomalowane, podłogi wyłożone kafelkami lub panelami, a w łazience i kuchni zamontowane są wszelkie urządzenia sanitarne. W mieszkaniu znajdują się również drzwi wewnętrzne, a nabywca musi jedynie zakupić niezbędne urządzenia AGD oraz meble i dodatki. Wśród ofert pod klucz można również spotkać się z różnego rodzaju pakietami, na przykład wykończeniem klasycznym lub o podwyższonym standardzie. Mieszkanie może być więc urządzone typowo lub bardziej luksusowo, z wykorzystaniem lepszej jakości materiałów.
Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wprowadzenia się praktycznie od razu po otrzymaniu kluczy, dlatego jest to opcja ciesząca się popularnością. Choć jest zdecydowanie droższa od stanu deweloperskiego i daje mniejsze możliwości pod względem aranżacyjnym jest mniej czasochłonna oraz wymaga mniejszego nakładu pracy.