System centralnego ogrzewania budynku może być zasilany na różne sposoby. Poszczególne rodzaje paliw różnią się przede wszystkim wartością opałową. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Najpopularniejsze paliwo
Paliwem najczęściej używanym do ogrzewania domów jednorodzinnych jest w Polsce węgiel kamienny. W piecach domowych spala się węgiel płomienny lub gazowo-płomienny (określane jako, odpowiednio, typ 31 i 32). Kaloryczność tego rodzaju opału wynosi od ok. 20 do 29 MJ/kg, a więc najwięcej spośród paliw najpowszechniej używanych w domowych instalacjach centralnego ogrzewania.
Innym parametrem opisującym węgiel jako paliwo jest jego sortyment. Określa on nic innego, jak wielkość brył surowca i może być gruby (kęsy, kostka, orzech), średni (groszek, grysik), drobny lub miałowy. Sortymenty o grubszym ziarnie odznaczają się wyższą jakością, a co za tym idzie – są również droższe. Wysokiej jakości materiał opałowy – w tym węgiel workowany lub luzem, oferuje swoim klientom firma Sobianek. Ze szczegółami możesz zapoznać się pod adresem https://sobianek.pl/.
Alternatywy dla węgla
Do innych form paliwa wykorzystywanych w domowych systemach centralnego ogrzewania należą przede wszystkim:
- Węgiel brunatny,
- Drewno/brykiet drzewny,
- Pellet (czyli pozyskiwany z biomasy granulat),
- Olej opałowy.
Poza tym, możliwe jest zasilanie instalacji grzewczej gazem ziemnym lub energią elektryczną, choć te rozwiązania nie należą do najpopularniejszych.
Nie tylko cena
Pamiętaj, że o ostatecznym koszcie ogrzewania decyduje nie tylko cena paliwa, ale również jego wartość opałowa. Opał uwalniający mniej energii podczas spalania może być znacznie tańszy, ale będzie trzeba zużyć go więcej, aby uzyskać pożądaną temperaturę. Paliwo droższe, ale za to bardziej kaloryczne, zużywane jest w mniejszej ilości, dlatego w końcowym rozrachunku może się okazać opłacalniejszym wyborem. Do obniżenia kosztów ogrzewania domu przyczyni się ponadto montaż nowoczesnego kotła C.O. o wysokiej sprawności oraz odpowiednia termoizolacja budynku.
Wybierając sposób ogrzewania domu, warto wziąć pod uwagę całkowite koszty oraz indywidualne uwarunkowania, takie jak np. obecność lub brak termoizolacji budynku. Coraz ważniejszym czynnikiem przesądzającym o wyborze takiego, a nie innego paliwa stają się też względy ekologiczne.