Zdarza Ci się popuszczać mocz w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych? Możesz mieć do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dowiedz się, czym jest ta przypadłość i co robić, by przywrócić sobie komfort życia.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to takiego?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu objawia się mimowolnym popuszczaniem moczu podczas najmniejszego nawet wysiłku. Mogą to być zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i naturalne odruchy fizjologiczne, takie jak kaszel czy kichnięcie. Główną przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. Nawet najmniejsze ich zwiotczenie sprawia, że niedostatecznie są w stanie uciskać cewkę moczową, co skutkuje popuszczaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka kobiet w każdym wieku – wbrew krążącym powszechnie przekonaniom, że problem ten należy wyłącznie do osób starszych. Przypadłość ta traktowana jest jako wyjątkowo wstydliwa. Większość kobiet, borykających się z tym problemem, nie informuje o tego typu dolegliwościach nawet swojego lekarza. Jest to duży błąd, gdyż zdiagnozowanie problemu we wczesnym jego stadium daje duże szanse na to, że schorzenie to zostanie wyleczone.

Przyczyny wysiłkowego nietrzymania moczu

Istnieje kilka czynników, które mają kluczowy wpływ na kondycję mięśni dna miednicy. Na problem ten narażone są osoby otyłe bądź z nadwagą, a także osoby borykające się z zaparciami czy też chorobami płuc (ze względu na długotrwały i częsty kaszel). Bardzo często problem nietrzymania moczu pojawia się po porodzie – zarówno tym naturalnym, jak i zabiegowym (jeżeli użyto narzędzi takich jak kleszcze czy próżnociąg). Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się u kobiet po menopauzie, a także u osób po przebytych operacjach w obrębie układu moczowego i dróg rodnych. U mężczyzn najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest przerost prostaty.

Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Wczesne zdiagnozowanie problemu i zgłoszenie się z nim do lekarza, pozwala na znacznie zmniejszenie objawów. W leczeniu stosuje się przede wszystkim metody fizykoterapeutyczne, które polegają na ćwiczeniu mięśni dna miednicy. Bardzo dobre efekty można uzyskać regularnie ćwicząc tzw. mięśnie Kegla. Ćwiczenia te polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni. Ich wzmocnienie może nie tylko zapobiegać nietrzymaniu moczu, ale i pozytywnie wpłynąć na przebieg porodu czy też zintensyfikować doznania seksualne.

Kolejną metodą leczenia jest elektrostymulacja polegająca na umieszczeniu specjalnych elektrod emitujących impulsy, które pobudzają mięśnie do skurczów. Możliwe jest także leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.

Jak można sobie pomóc?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością nieprzyjemną i bardzo wstydliwą. Wyciek moczu może pojawić się w najmniej odpowiednim momencie przysparzając osobie borykającej się z problemem wiele stresu. Często osoby dotknięte tym schorzeniem wycofują się z życia publicznego i rezygnują z wielu aktywności. Innowacyjne tampony marki URITAM zostały wprowadzone na rynek, aby pomóc kobietom powrócić do aktywnej codzienności. Tampony na nietrzymanie moczu mają za zadanie dociskać ścianki cewki moczowej. Mogą być stosowane codziennie w niemal każdej sytuacji – w pracy, podczas treningu na siłowni, w czasie wykonywania codziennych czynności czy też podczas spotkania ze znajomymi – albo tylko wtedy, kiedy kobiety chcą się czuć naprawdę pewnie i komfortowo, nawet jeśli byłoby to raz w tygodniu.

Fachową pomoc w zmaganiu się z nietrzymaniem moczu można uzyskać np. u ginekologów, urologów, terapeutów uroginekologicznych czy lekarzy pierwszego kontaktu. Stosowanie się do ich zaleceń oraz używanie odpowiednio dobranych środków higienicznych pozwoli cieszyć się życiem, nawet z NTM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj